Nowy Numer 29/2018 Archiwum

80. urodziny biskupa Jana Wieczorka

Eucharystia w jego intencji sprawowana będzie w niedzielę 8 lutego o 12.00 w bazylice w Rudach.

Obecni będą biskupi metropolii katowickiej. Na Mszę zaproszeni są księża, siostry zakonne i świeccy chcący wspólnie modlić się z jubilatem.

Bp senior Jan Wieczorek, pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej, urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach k. Olesna. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku w Opolu z rąk bp. Franciszka Jopa. Sakry biskupiej 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny udzielił mu bp Alfons Nossol.

W latach 1981–1992 był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Od 25 marca 1992 roku był biskupem utworzonej wtedy diecezji gliwickiej, tworząc jej struktury od podstaw. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach wrócił w ręce Kościoła, stając się Ośrodkiem Formacyjno-Edukacyjnym diecezji przy sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Mottem posługi bp. Jana Wieczorka jest: „Servire populo” – służyć ludowi. Mimo przejścia na emeryturę, realizuje je nadal, pomagając pozostałym biskupom gliwickim.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma