Te dwa tygodnie to był czas niezwykle owocnego wzmocnienia ducha. Wspaniała modlitwa, zwłaszcza młodego pokolenia naszej diecezji – powiedział bp Jan Kopiec do zebranych na rynku w Lublińcu.
Pożegnanie krzyża i ikony ŚDM na rynku w Lublińcu Mira Fiutak /Foto Gość
Wieczorem, 31 stycznia zakończył się dwutygodniowy czas naszego trwania przy krzyżu i ikonie Matki Bożej. Znaki Światowych Dni Młodzieży zostały przekazane diecezji kieleckiej.
Z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, który był ostatnim miejscem ich peregrynacji w diecezji gliwickiej, krzyż przeniesiono na lubliniecki rynek. Tam już czekała delegacja, która przyjechała z Kielc.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego był ostatnim miejscem modlitwy przy znakach ŚDM Mira Fiutak /Foto Gość – Słyszałem z różnych parafii i innych miejsc o niezwykle aktywnym włączeniu się wielu młodych ludzi, a z nimi także i innych diecezjan, do przeżycia tego wyjątkowego wydarzenia – powiedział na rynku bp Jan Kopiec. Dwa tygodnie temu w gliwickiej katedrze witał razem z młodzieżą krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.
Przez ten czas przy krzyżu i ikonie spotykano się w wielu miejscach naszej diecezji. Znaki ŚDM przemierzały kolejne miejscowości. Ludzie modlili się przy nich w dzień, a czasem też czuwali w nocy. Krzyż był u niepełnosprawnych, więźniów, podopiecznych ośrodka wychowawczego, u studentów i uczniów, którzy spotykali się z nim w kościele i w swoich szkołach.
Podczas pożegnania znaków ŚDM na rynku w Lublińcu bp Jan Kopiec zachęcał do wierności krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi oraz do budowania na Chrystusie. Przestrzegał przed pułapkami w życiowych wyborach. – Nie eksperymentować na człowieku, nie szukać ciągle tylko nowości, które na dzisiaj będą bardzo atrakcyjne, a jutro okaże się, że się pomyliliśmy – wymieniał.
- To był czas niezwykle owocnego wzmocnienia ducha - powiedział o peregrynacji bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość Jako wspólnota wierzących – mieć swoje miejsce w społeczeństwie. – Dzisiaj, kiedy znaki Światowych Dni Młodzieży opuszczają już naszą diecezję i przechodzą do następnego Kościoła diecezjalnego, w Kielcach, ogromnie się cieszę, że możemy tę wspólnotę wiary podkreślić – zauważył.
– Każda z diecezji ma swoje doświadczenia, swoje oblicze, ale Jezus Chrystus jest ten sam. Nasze zaufanie Jemu chcemy wyrazić głęboką pracą formacyjną. By przyszłoroczne ŚDM nie tylko przeżyć w sposób niezwykle ekspresyjny, głęboko wiążący wszystkich ludzi z ich ideami, ale żeby tej energii i uczciwości starczyło na dalsze lata – dodał biskup gliwicki. Pozdrowił diecezję kielecką razem z jej biskupami, a szczególnie wszystkich ludzi młodych.
Nasze dwutygodniowe spotkanie ze znakami ŚDM dobiegło końca. Po błogosławieństwie krzyż i ikona zostały umieszczone w busie-kaplicy i razem z delegacją młodzieży z diecezji kieleckiej ruszyły w następny etap peregrynacji.