Laury rozdane przejdź do galerii

Mimo zamieszek, jakie wybuchły przed Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu podczas manifestacji przeciwko planom likwidacji kopalń na Śląsku, galę wręczenia wyróżnień udało się przeprowadzić zgodnie z planem.

Laury rozdane Laureaci Laurów Umiejętności i Kompetencji na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Podczas gdy policja ścierała się przed budynkiem z manifestantami, przez pierwszy kwadrans uroczystości wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji do sali wciąż dobiegały huki wystrzałów (więcej o zamieszkach przeczytasz TUTAJ).

W uroczystej gali wzięło udział 2500 osób - oprócz samych wyróżnionych byli to także przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych oraz zagraniczni goście.

Co roku od ponad 20 lat nagrody trafiają do przedsiębiorców, firm, organizacji czy instytucji, które włączają się w gospodarcze i polityczne przemiany w kierunku zjednoczonej Europy.

W tym roku rozdano 7 Kryształowych Laurów, 26 Platynowych oraz 39 Złotych, między innymi w kategoriach „Doskonała Załoga”, „Kultura i Media”, „Nauka i Innowacyjność”, „Wydarzenie Roku”, „Obecność na Rynku Globalnym”.

Najwyższe wyróżnienie Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji Kapituła przyznała prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu. Wprawdzie prezydenta zabrakło tego dnia w Zabrzu, jednak przesłał podziękowania w nagranym filmie i obiecał, że - choć w późniejszym terminie - nagrodę odbierze na Śląsku.

Laury rozdane Abp Wiktor Skworc Nagrodę Specjalną Orła Piastów Śląskich odebrał z rąk prof. Jerzego Buzka Szymon Zmarlicki /Foto Gość Wcześniej natomiast Nagroda Specjalna Orła Piastów Śląskich trafiła do rąk abp. Wiktora Skworca w dowód uznania za jego wkład w rozwiązywanie niełatwych gospodarczych i społecznych problemów Śląska.

Okoliczności sprzyjały temu znakomicie, bowiem metropolita katowicki do Domu Muzyki i Tańca przyjechał prosto z Wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, gdzie chwilę wcześniej zostało podpisane porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami zawodowymi.

Gdy ogłosił to zebranym, goście zareagowali głośnymi brawami.

Nagrodę abp. Skworcowi wręczył prof. Jerzy Buzek, który wcześniej przedstawił obszerny życiorys laureata, szczególnie podkreślając jego zaangażowanie w sprawy Śląska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..