Nowy numer 03/2020 Archiwum

Jak to jest liczone?

Jak liczona jest rentowność kopalni? Można to robić na wiele różnych sposobów. Chciałbym się mylić, ale wszystko wskazuje na to, że autorzy obecnej "reformy" poszli po linii najmniejszego oporu.

Kompania Węglowa zatrudnia prawie 1000 osób zajmujących się księgowością. Tak, nie pomyliłem się. Prawie 1000! Fakt, księgowanie to skomplikowana sprawa. Fakt, kopalnia to duża firma. Fakt, materia, z jaką księgowi na kopalniach mają do czynienia, jest złożona. Ale mimo wszystko. Trzeba aż tysiąca? Wśród nich zapewne znalazłoby się wielu, którzy o różnych sposobach liczenia rentowności opowiedzieliby sporo. Nie, nie chodzi o manipulowanie. Chodzi o spoglądanie na ten sam problem z różnej perspektywy. Żeby nie komplikować, warto ten mechanizm wytłumaczyć na przykładzie jednej kopalni.

Kopalnia „Silesia” przez lata była nierentowna. Aż w końcu sprzedano ją czeskiemu przedsiębiorcy. Ten wprowadził reformy, znacząco odchudził administrację, wprowadził sześciodniowy tydzień pracy, zmniejszył zatrudnienie i sytuacja kopalni poprawiła się. Czy zakład stał się rentowny? W wielu mediach pojawia się taka informacja, ale ona nie pokazuje całej prawdy. Gdyby bowiem patrzeć na „Silesię” w oderwaniu od jej otoczenia, gdyby księgowi liczyli tylko, ile kopalnia kosztuje i ile właściciel na niej zarabia, okazałoby się, że ten zakład z ledwością wychodzi na zero. Często „Silesia” jest pod kreską. Ale to czeskiego właściciela nie przeraża. Z jego rachunków wynika bowiem, że utrzymywanie „Silesii”, a czasami dopłacanie do niej i tak się opłaca.

Jak to? To proste: konsorcjum, w którym kopalnia funkcjonuje, potrzebuje węgla. Ten można wydobyć w Czechach, ale tam z racji wyższych kosztów pracy węgiel jest droższy. Można węgiel oczywiście kupić w RPA czy Australii, ale - jak widać - właściciel „Silesii” woli mieć węgiel swój. Jego konsorcjum - jako całość - zarabia, także dzięki kopalni, która sama z siebie jest deficytowa. Podobna sytuacja w handlu czy produkcji to żadna nowość. Przecież w supermarketach wiele produktów sprzedaje się po cenie produkcji (dumping, czyli sprzedawanie poniżej kosztów produkcji, jest formalnie zabroniony). Cały supermarket zarabia jednak jako całość, bo kupujący do koszyków wkładają nie tylko produkty sprzedawane bez zysku. Identyczna sytuacja ma miejsce na stacjach benzynowych. Paliwo sprzedają albo bez zysku, albo z zyskiem minimalnym, takim, który absolutnie nie pozwoliłby utrzymać stacji i zapłacić pensji jej pracownikom. Zysk stacji jest na kawie, hot-dogach, chipsach czy napojach.

A wracając do kopalń: te nierentowne trzeba zamykać. O ile dobrze policzymy, co jest rentowne, a co przynosi straty. Kopalnia dostarcza węgla, a to jest produkt strategiczny z punktu widzenia państwa, a konkretnie energetyki, transportu czy wielu innych gałęzi przemysłu. Możliwa jest więc sytuacja, że choć sama kopalnia przynosi straty, opłaca się do niej dopłacać, bo - mając swój węgiel - zyski pojawiają się gdzie indziej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
 • Crush
  14.01.2015 20:48
  Jestem gotów założyć się o każde pieniądze, że kopalnie rentowne nie są z jednego, dziwnym trafem, pomijanego w artykule powodu - emerytur górniczych. Podczas krótkiego okresu pracy górnik odkłada w ZUSie znikomą część tego co później z ZUSu otrzymuje. Jest to ukryta olbrzymia dotacja,która decyduje o, moim zdaniem, trwałej nierentowności polskiego górnictwa przy zachowaniu aktualnego systemu emerytur górniczych.
 • obserwator
  16.01.2015 10:46
  Przestańcie epatować opinię publiczną osiągnięciami kopalni Silesia. Warto się trochę wysilić i ściągnąć dane z KRS. Oto parę informacji ze sprawozdania finasowego PG Silesia:
  strata w 2013 roku - 115 186 tys. zł,
  strata w 2012 roku - 144 116 tys. zł,
  strata w 20111 roku - 32 774 tys. zł
  Trudno w sytuacji, gdy ceny węgla lecą na łeb i szyję, spodziewać się, że PG Silesia 2014 r. odnotowała na plusie.
  doceń 1
 • ImTomasz
  17.01.2015 07:55
  Wszystkich którzy chcą zamykać zapraszam na osiedla górnicze w Bytomiu. Mówi się zwolnimy 5000 osób uratujemy pozostałe kopalnie. Hmm tylko te 5000 osób to 15 000 ludzi (rodzina 3 osobowa) żyjących poniżej granicy ubóstwa. Tym ludziom obiecywano, że będą mieli pracę. Sam pamiętam jak w podstawówce namawiali do pójścia do zawodówki górniczej. Ale nie o tym. A czy ktoś policzył jakie są potem koszta dopłaty do tych ludzi zasiłki dla bezrobotnych, MOPS, leczenie ludzi którzy jedyną odskocznię znaleźli w alkoholu. O tym rząd milczy. To rząd jest właścicielem kopalń i on powinien dbać o ich rentowność. A co proponuje - zwolnimy 5000 ludzi i będziemy mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. jestem za odebraniem przywilejów, jestem za reorganizacją - jak widać sposób zarządzania się nie sprawdza. Jestem za zmianami ale nie po najniższej linii oporu.
  A jeszcze jedno wyniki kopalń można też kreować. Np. Suszec otworzył ostatnio nieopłacalne złoże i wszyscy od początku wiedzieli że inwestycja nie ma sensu. Wszyscy tam wiedzą po co -żeby zamknąć i oddać prywatnemu za darmo. Także nie dziwcie się górnikom.
  doceń 0
 • Adam2
  19.01.2015 12:36
  Pytanie.
  Dlaczego portal GN usunął wszystkie artykuły i posty dot. obrony górnictwa /i nie tylko/ przed działaniami rządu, zmierzającymi do likwidacji kopalń i wywołania protestw społecznych.

  Moim zdaniem artykuły te i opinie, głosiły w większości prawdę, i dyskusje na ten temat mogły uchronić Państwo przed następnymi działaniami ANTYSPOŁECZNYMI.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama