Nowy numer 09/2024 Archiwum

Kolędowe chóry

Sześć zespołów wystąpiło w niedzielę w kościele pw. Chrystusa Króla w Gliwicach w ramach Chóralnych Spotkań Kolędowych Diecezji Gliwickiej.

– Bóg stał się człowiekiem, stał się bliski każdemu z nas, stał się przyjacielem każdego z nas. Ta tajemnica porusza nas od wieków. Dlatego w historii muzyki polskiej powstało tak wiele utworów o Bożym Narodzeniu zwanych kolędami – powiedział na rozpoczęcie koncertu ks. Adam Kozak z referatu ds. muzyki kościelnej.

Zespoły, które należą do Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Okręgu Gliwicko-Zabrskim, najpierw zaprezentowały się osobno. Każdy chór wykonał trzy kolędy bądź utwory bożonarodzeniowe.

Wystąpiły kolejno: chór „Cantemus” z parafii św. Antoniego, chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja, chór „Cantabile” z parafii św. Anny, chór „Sośnica” z parafii NMP Wspomożenia Wiernych oraz chór katedralny.

Na koniec koncertu zespoły połączyły swoje siły i wspólnie wykonały trzy kolędy: „Święta Panienka”, „W żłobie leży” i „Serca ludzkie”. Ponad stuosobowym chórem dyrygowała prof. Krystyna Krzyżanowska-Łoboda przy akompaniamencie Bogdana Stępnia, organisty katedralnego.

Kolędowe chóry   Gościem na koncercie był chór „Canto” z Wielowsi Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Wystąpił również gościnnie chór „Canto” z Wielowsi.

Koncert był nie tylko okazją do wysłuchania chóralnych opracowań kolędowych, ale także do wspólnego śpiewania, bo między poszczególnymi występami wierni mogli sami – w towarzystwie Bogdana Stępnia i Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody – pośpiewać znane tradycyjne kolędy.

Jak podali organizatorzy z Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, koncerty kolędowe mają również szerzyć ideę Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. W związku z akcją „Bilet dla brata” (wsparcie finansowe dla młodych z Europy Wschodniej) po koncertach wolontariusze zbierają finansowe cegiełki.

W ramach Chóralnych Spotkań Kolędowych Diecezji Gliwickiej wystąpiły już powyższe chóry oraz Akademicki Zespół Muzyczny i Diakonia Muzyczna Wspólnoty Przymierza Rodziny Mamre. Dwa ostatnie zaprezentowały się podczas porannych Mszy świętych.


Plan dalszych spotkań kolędowych

11 stycznia

  • Chór Kameralny Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach - Msza św. o 12.00 w kościele św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach;
  • Chór Męski im. św. Cecylii parafii św. Józefa w Zabrzu - koncert o 17.30 w kościele św. Anny w Zabrzu;
  • Chór Kameralny „Slavica Musa” z Knurowa - Msza św. o 12.00 w kościele św. Józefa w Zabrzu;
  • Chór „Allegro” - koncert o 15.30 w kościele św. Marcina Biskupa w Starych Tarnowicach;
  • Chór „Fresco” - Msza św. o 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach, a po niej koncert.

18 stycznia

  • Chór „Magnificat” - koncert o 16.00 w kościele św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu (bez zbiórki cegiełek)

Wspólne kolędowanie z udziałem wszystkich chórów 11 stycznia o 19.00 w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy