Nowy numer 3/2021 Archiwum

Cztery pory narodzenia

Uczestnicy 338. turnusu w Ośrodku Rehabilitacyjno- -Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej św. Rafała Archanioła przedstawili historię przyjścia Jezusa na świat w nieco odświeżonej koncepcji.

W godzinnym spektaklu, który został wystawiony w ostatnią niedzielę Adwentu 21 grudnia, wystąpiło w kilku grupach około 150 osób oraz pracownicy warsztatów terapii zajęciowej. Ewangeliczne jasełka zatytułowane „Z narodzeniem Jezusa było tak” opierały się na obszernych fragmentach Biblii – to tradycyjna część scenariusza.

Nowym podejściem było natomiast umiejscowienie wszystkich wydarzeń w porach roku. Przedstawienie było mieszanką scen, dającą przegląd biblijnego rodowodu – zmiany pokoleń i ostatecznie przyjścia Zbawiciela.

Wiosenne rozkwitanie i anielskie zwiastowanie to nieprzypadkowe rymy, bowiem właśnie ta pora roku kojarzona jest z nowym życiem. Wtedy też Anioł przychodzi do młodej Dziewczyny, by obwieścić Jej, że będzie Matką Boga. Lato to czas wędrówki Maryi do Elżbiety, a jesień – powrotu. Widzowie zobaczyli również Józefa, który pracuje i ścina zboże.

Zimą nadeszła pora rozwiązania. Oprócz narodzin Jezusa, zostały też przedstawione towarzyszące mu inne wydarzenia opisywane w Biblii, jak na przykład spis ludności. W spektaklu pokazane też było proste życie w Nazarecie, jednak Trzej Królowie nie byli zwyczajni. Zamiast złota, kadzidła i mirry przynieśli lunetę, globus i księgę. – Takie dary wskazują na głębsze przesłanie, by patrzeć dalej niż tylko na ziemskie życie – wyjaśnia s. Olga Mura, organizatorka jasełek.

Przedstawienie jasełkowe jest corocznym ważnym wydarzeniem, podczas którego mogą spotkać się dzieci, ich rodzice oraz pracownicy i dobroczyńcy ośrodka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama