Nowy Numer 43/2021 Archiwum

Będą posługiwać w kościele i u chorych

Diecezja gliwicka ma 29 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Będą posługiwać w kościele i u chorych   Nowi szafarze będą mogli udzielać Komunii Świętej wiernym podczas Mszy. Ich obowiązkiem będzie też zanoszenie jej chorym i starszym parafianom Szymon Zmarlicki /Foto Gość W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bp Jan Kopiec ustanowił nowych szafarzy podczas wieczornej Mszy św. w katedrze. Mężczyźni pochodzą z parafii m.in. w Bytomiu, Lublińcu, Rudach, Rusinowicach, Sośniowicach i Zabrzu.

Kandydaci zostali najpierw przedstawieni biskupowi. Każdy wywołany z imienia i nazwiska odpowiadał: „Jestem!”, po czym dołączał do szeregu przed prezbiterium. Później nastąpiła modlitwa śpiewana w języku łacińskim.

Podczas Eucharystii nowi szafarze przyjmowali Komunię Św. pod dwiema postaciami. Dwóch z nich zaraz potem rozdawało hostie wiernym.

Do zadań szafarzy należy udzielanie wiernym Komunii Świętej podczas Mszy oraz zanoszenie jej do chorych i starszych parafian. Są upoważnieni również do podawania wiatyku, czyli pokarmu na drogę do życia wiecznego. Zwykle włączają się też w służbę oraz wykonywanie czytań i psalmów podczas liturgii czy nabożeństw.

Ich pomoc jest nieoceniona szczególnie w sytuacjach, gdy z różnych powodów niewystarczająca liczba kapłanów udziela Komunii na Mszy na przykład w niedziele czy święta, gdy kościół zapełnia się po brzegi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama