Nowy numer 17/2024 Archiwum

Organiści na dniu skupienia

Coroczne spotkanie muzyków kościelnych odbyło się w przeddzień Adwentu w gliwickiej katedrze.

Organiści ćwiczyli nowe pieśni, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach – tym razem są związane z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Życia Konsekrowanego.

Śpiewy prowadziła Brygida Tomala przy akompaniamencie katedralnego organisty Bogdana Stępnia, który m.in. na tę okazję skomponował melodię do wezwań do Chrystusa Króla.

W czasie nabożeństwa ku czci Chrystusa Króla, nawiązując do słów Jezusa: „Królestwo moje nie jest z tego świata”, ks. Krystian Sammler podkreślił, by nie patrzeć na Chrystusa przez pryzmat dzisiejszego władcy ani nie kojarzyć Go z historycznymi władcami Polski albo z baśniowymi postaciami.

– Historia życia Jezusa pokazuje, jakim był królem. W jego ręku laska pasterska – nie berło; jego tronem – krzyż, a na Jego głowie korona – nie diamentowa ani złota, ale korona cierniowa – mówił ks. Sammler. Dodał, że Chrystus, jako jedyny władca, tak bardzo jednoczy się ze swoim ludem.

W Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II organiści wysłuchali konferencji ks. Krystiana Sammlera „Komunikacja międzyosobowa. Kilka słów o mowie werbalnej i niewerbalnej”. Prelegent jest m.in. doktorantem w Instytucie Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL w Lublinie oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

Ks. Sammler przypomniał podstawowe kwestie związane z komunikacją interpersonalną. Zwrócił uwagę m.in. na sposoby mówienia, mowę niewerbalną oraz różnice w postrzeganiu innych przez kobiety i mężczyzn. Nawiązywał również do komunikacji na linii duszpasterz-organista, podając przykładowe rozwiązywania niektórych sytuacji.

Organizatorem spotkania był ks. Adam Kozak, który od września br. pełni funkcję referenta ds. muzyki kościelnej w diecezji gliwickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy