Szukają wolontariuszy do tłumaczenia

Osoby gotowe pomóc w tłumaczeniach przed i podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku mogą zgłaszać się do diecezjalnego centrum przygotowującego to wydarzenie.

– Już dziś potrzebujemy wolontariuszy językowych, czyli ludzi, którzy chcieliby się zaangażować jako opiekunowie grup i do tłumaczenia tekstów – apeluje ks. Artur Pytel, koordynator centrum.

Przydać się może znajomość prawie każdego obcego języka. Podstawowe to angielski, niemiecki i francuski, ale na pewno będą potrzebne osoby biegle posługujące się językami słowiańskimi i krajów Europy południowej – Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

– Idea jest taka, żeby każda grupa młodzieży miała przynajmniej jednego swojego „anioła”, czyli Polaka, który będzie rozmawiał w ich języku ojczystym, a jednocześnie był łącznikiem między nią a centrum organizacyjnym. Zadaniem takiego „anioła grupy” będzie też pomoc w różnych sprawach, np. przy zakupie leków, wizycie u lekarza, itp. Bo nie zawsze jest tak, że rodzina, która przyjmuje uczestników ŚDM, jest w stanie się dogadać. Proste rzeczy, gdzie jest coś do jedzenia, woda, toaleta są zawsze do wytłumaczenia, ale jeżeli ktoś będzie potrzebował czegoś bardziej skomplikowanego, ważne, żeby miał do pomocy fachowego tłumacza. Pomysł „anioła grupy” nigdy dotąd nie został zrealizowany, choć dwa razy na ŚDM chciano to zrobić, ale nie doszło to do skutku. Mam nadzieję, że tym razem się uda – mówi ks. Artur Pytel.

Jest też taki wstępny plan, że część wolontariuszy językowych będzie pełnić rolę przewodników w zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach. – Żeby zaoszczędzić czas, w trakcie zwiedzania nie będzie tłumaczenia z polskiego na język obcy, ale po przeszkoleniu takie osoby będą oprowadzać gości już w ich języku – wyjaśnia ks. Pytel. Być może tacy wolontariusze-przewodnicy będą zaangażowani także w innych instytucjach, to jest jeszcze wszystko w trakcie ustaleń.

Od 20 do 25 lipca 2016 r. młodzież będzie gościć w diecezjach , a od 26 do 31 lipca odbywać się będzie spotkanie w Krakowie.

Kontakt do ks. Artura Pytla: tel. 509 399 583, e-mail: centrum@ddmgliwice.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..