Nowy numer 29/2021 Archiwum

Są wstępne wyniki wyborów (aktualizacja)

Mimo problemów z systemem zliczającym głosy Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe, nieoficjalne informacje. Na pełne wyniki musimy jeszcze poczekać.

Najdłużej urzędujący prezydent w Polsce jeszcze poprawi swoje osiągnięcie. Cząstkowe wyniki podane przez PKW potwierdzają, że obecny prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz wygrał wybory już w pierwszej turze z wynikiem 56 proc. głosów. Frankiewicz obejmuje to stanowisko od 1993 roku i jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce.

Według wstępnych wyników również w Zabrzu na kolejną kadencję została wybrana obecna prezydent Małgorzata Mańka-Szulik z 63 proc. poparcia.

Po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji, także w pierwszej turze wygrał wybory urzędujący od 2012 r. prezydent Bytomia Damian Bartyla. Jak informuje "Życie Bytomskie", zdobył ponad 61 proc. głosów.

Z kolei serwis informacyjny Lublińca podaje, że po podliczeniu głosów niemal wszystkich komisjach, z wynikiem ok. 76 proc. głosów zdecydowanie wygrywa Edward Maniura. Wszystko wskazuje więc na to, że będzie pierwszym burmistrzem w historii miasta wybranym na trzecią kadencję.

Nieoficjalne informacje płynące z komisji zliczającej głosy w Tarnowskich Górach mówią, że i w tym mieście w pierwszej turze z dużą przewagą wygrał obecny burmistrz Arkadiusz Czech.

Znamy też cząstkowe i nieoficjalne procentowe wyniki głosowania do rad wg komitetów wyborczych o zasięgu ogólnokrajowym ustalone przez PKW 17 listopada o godz. 21.00. W woj. śląskim w wyborach do rad gmin Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 14.21 proc. poparcia, na drugą Platformę Obywatelską zagłosowało 12,18 proc. wyborców.

W radach powiatów również zwyciężyło PiS (22,38 proc.) przed PO (13.81 proc.). Platforma nieznacznie straciła do partii Jarosława Kaczyńskiego również w wyborach do sejmiku województwa śląskiego (PiS - 25.24 proc., PO - 23,09 proc.).

Frekwencja w całym kraju wyniosła 47,40 proc. w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, 47,62 proc. w wyborach do rad gmin, 50,15 proc. w wyborach do rad powiatu oraz 49,89 w wyborach do sejmików województw.

Nieoficjalnie wiadomo, że - mimo zapowiadania wcześniej takiej możliwości  - PKW nie poda oficjalnych wyników we wtorek późnym wieczorem. Niektóre komisje w kraju planują bowiem liczenie głosów w środę, a nawet w czwartek.

Stan na: 18 listopada, godz. 20:51.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama