Nowy numer 33/2018 Archiwum

Przygoda z chorałem gregoriańskim

Od pięciu lat w Gliwicach istnieje męska schola gregoriańska funkcjonująca pod nazwą Gliwicki Zespół Chorałowy. Właśnie trwa nabór nowych członków.

Zespół założył ks. Franciszek Koenig, obecnie prowadzi go ks. Adam Kozak. Zadaniem scholi jest wykonywanie śpiewów gregoriańskich w liturgii, przede wszystkim w kościele katedralnym, ale także w innych kościołach diecezji.

– Do scholi zaproszeni są młodzieńcy i mężczyźni, którzy chcą wejść w mistyczną przygodę z chorałem gregoriańskim. Nie jest konieczna znajomość nut ani języka łacińskiego. Od kandydatów wymaga się jedynie świadectwa wiary oraz przywiązania do Kościoła i liturgii, a w dziedzinie muzycznej: słuchu muzycznego oraz podstawowych umiejętności wokalnych – mówi ks. Adam Kozak, referent ds. muzyki kościelnej diecezji gliwickiej. I wyjaśnia, że konstytucja o liturgii II Soboru Watykańskiego mówi, że „chorał gregoriański jest śpiewem własnym liturgii rzymskiej i w liturgii on powinien zajmować pierwsze miejsce”. – Dlatego gliwicki zespół włącza się w ten postulat, aby przywrócić właściwe miejsce i  pielęgnować ten piękny, własny śpiew Kościoła – dodaje.

Próby zespołu odbywają się zwykle w poniedziałki o 20.00 w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach (ul. Łużycka 1, wejście od strony  kościoła św. Michała, sala nr 34 na parterze).
Najbliższa próba odbędzie się 17 listopada. Zaproszeni są wszyscy chętni, którzy chcieliby dołączyć do zespołu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma