Nowy numer 48/2023 Archiwum

Drewniane perły

Wystawę "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku" od 12 listopada będzie można oglądać w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.

Najwięcej kościołów drewnianych w Polsce spotykamy na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Tylko w obrębie powiatu gliwickiego znajduje się ich aż 10. Wystawa pt. „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku” prezentuje najciekawsze tego typu zabytki architektury drewnianej w tym regionie. Wśród tych z gliwickiego powiatu zobaczymy m.in. kościoły w Żernicy, Poniszowicach, Sierakowicach, Boronowie, Koszęcinie i inne.

– Ta międzynarodowa wystawa od dwóch lat wędruje po różnych miastach, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Przygotowano ją w obu wersjach językowych. Ekspozycja przedstawia 32 najciekawsze drewniane kościoły Górnego Śląska – województw śląskiego i opolskiego – przedstawione na fotografiach współczesnych i archiwalnych, opatrzonych interesującym komentarzem – informuje Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji Górniczej w Knurowie. – Wśród prezentowanych obiektów są też drewniane świątynie z powiatu gliwickiego. Może wystawa zainspiruje do bliższego ich poznania, przynajmniej tych, którzy ich jeszcze nie zwiedzili.

Ekspozycja jest prezentowana dzięki współpracy Izby Tradycji Górniczej w Knurowie z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen. Obecnie prezentowana jest w Knurowie. Od 12 listopada można będzie ją zobaczyć w gliwickim Starostwie Powiatowym. Dostępne tam będą też 4 monety wydane przez Mennicę Górnośląską, przedstawiające drewniane kościoły Górnego Śląska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy