GN 24/2018 Archiwum

Książka na 140-lecie "Staszica"

Na początku była Królewską Szkołą Realną. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych tarnogórskich szkół w regionie.

Na odwrocie starej fotografii budynku szkoły ktoś narysował karykatury nauczycieli. Do dziś nikt nie chce się do tego przyznać   Na odwrocie starej fotografii budynku szkoły ktoś narysował karykatury nauczycieli. Do dziś nikt nie chce się do tego przyznać Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Z okazji rocznicy została wydana okolicznościowa pocztówka w nakładzie zaledwie 200 egzemplarzy   Z okazji rocznicy została wydana okolicznościowa pocztówka w nakładzie zaledwie 200 egzemplarzy Szymon Zmarlicki /Foto Gość Książkę pt. "Szkoła trzech wieków" wydali absolwenci i miłośnicy historii miasta z okazji 140. rocznicy powstania II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Obecnie jego reprezentacyjny budynek tworzy wizytówkę zarówno miasta, jak i jego poziomu edukacji.

Projekt publikacji przygotował zespół kilku osób, gromadząc stare materiały o szkole, nauczycielach i absolwentach. Było to możliwe dzięki odpowiedzi wielu ludzi związanych ze szkołą w przeszłości i obecnie. Archiwalne zdjęcia i teksty udało się zgromadzić również dzięki odzewowi na apel w internecie.

W książce przedstawieni są znani przedstawiciele stanu duchownego oraz świeccy profesorowie, naukowcy, badacze, literaci i artyści. Absolwentem oraz byłym nauczycielem fizyki i wicedyrektorem szkoły jest również Arkadiusz Czech, obecny burmistrz Tarnowskich Gór.

– Nauczycieli, którzy dzielili się w murach szkoły swą wiedzą i pokolenia tych, którzy z niej korzystali, książka na pewno przeniesie w czas miniony, ale nieutracony – zachęca Alicja Kosiba-Lesiak, pomysłodawczyni publikacji.

Książka-album ma ponad 50 stron, w większości ilustrowanych historycznymi zdjęciami, planami budynku i skanami dokumentów wraz z opisami. W opracowaniu materiałów pomagał konsultant historyczny oraz osoby związane lub współpracujące ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.  Końcowa część zawiera tłumaczenie na język angielski.

Okładka książki o historii II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach   Okładka książki o historii II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma