Nowy numer 15/2024 Archiwum

Książka na 140-lecie "Staszica"

Na początku była Królewską Szkołą Realną. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych tarnogórskich szkół w regionie.

Książka na 140-lecie "Staszica"   Na odwrocie starej fotografii budynku szkoły ktoś narysował karykatury nauczycieli. Do dziś nikt nie chce się do tego przyznać Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Książka na 140-lecie "Staszica"   Z okazji rocznicy została wydana okolicznościowa pocztówka w nakładzie zaledwie 200 egzemplarzy Szymon Zmarlicki /Foto Gość Książkę pt. "Szkoła trzech wieków" wydali absolwenci i miłośnicy historii miasta z okazji 140. rocznicy powstania II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Obecnie jego reprezentacyjny budynek tworzy wizytówkę zarówno miasta, jak i jego poziomu edukacji.

Projekt publikacji przygotował zespół kilku osób, gromadząc stare materiały o szkole, nauczycielach i absolwentach. Było to możliwe dzięki odpowiedzi wielu ludzi związanych ze szkołą w przeszłości i obecnie. Archiwalne zdjęcia i teksty udało się zgromadzić również dzięki odzewowi na apel w internecie.

W książce przedstawieni są znani przedstawiciele stanu duchownego oraz świeccy profesorowie, naukowcy, badacze, literaci i artyści. Absolwentem oraz byłym nauczycielem fizyki i wicedyrektorem szkoły jest również Arkadiusz Czech, obecny burmistrz Tarnowskich Gór.

– Nauczycieli, którzy dzielili się w murach szkoły swą wiedzą i pokolenia tych, którzy z niej korzystali, książka na pewno przeniesie w czas miniony, ale nieutracony – zachęca Alicja Kosiba-Lesiak, pomysłodawczyni publikacji.

Książka-album ma ponad 50 stron, w większości ilustrowanych historycznymi zdjęciami, planami budynku i skanami dokumentów wraz z opisami. W opracowaniu materiałów pomagał konsultant historyczny oraz osoby związane lub współpracujące ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.  Końcowa część zawiera tłumaczenie na język angielski.

Książka na 140-lecie "Staszica"   Okładka książki o historii II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy