Nowy numer 24/2021 Archiwum

W dobru trzeba być zdecydowanym

Zespół Szkół Gimnazjalnych w Gliwicach świętuje 120. rocznicę powstania szkoły.

30 października świętowanie tej rocznicy rozpoczęła Eucharystia w katedrze pod przewodnictwem bp. Jana Kopca. Podczas niej poświęcony został sztandar Gimnazjum nr 1, któremu od tego roku szkolnego patronuje król Stefan Batory.

– Szkoła powstała w innych warunkach, w innym państwie i porządku, jaki wówczas istniał. Towarzyszyła pokoleniom gliwiczan i niebywałym zmianom, jakie nastąpiły na tej ziemi, w mieście, ale na całym świecie. Warto się temu też dziś przyglądnąć – powiedział biskup gliwicki. A równocześnie zachęcał do wspomnienia pokoleń pedagogów, którzy pracowali w budynku tej szkoły. Jak również pamiętania o absolwentach, którzy ją opuszczali, i ich późniejszych osiągnięciach życiowych, które poniekąd również świadczą o samej szkole.

Bp Jan Kopiec przypomniał, że patron król Stefan Batory, chociaż żył w XVI wieku, może być drogowskazem również dzisiaj. – Mimo że dzieli nas od niego przeszło 400 lat, to ktoś, kto może i obecnie zainspirować. Dzięki takiemu patronowi warto pomyśleć, co dziś zostało nam zlecone, za co jesteśmy odpowiedzialni. Pamiętajmy, że był to król o niezwykle zdecydowanym charakterze. Takich ludzi nam dzisiaj potrzeba. W dobru trzeba być zdecydowanym – zauważył.

Po modlitwie w katedrze wszyscy przeszli do szkoły przy ulicy Księcia Ziemowita, gdzie trwa dalsze świętowanie. I okazja do spotkania obecnych nauczycieli i uczniów szkoły z dawnymi pedagogami i absolwentami wszystkich szkół, które mieściły się w budynku obecnego Zespołu Szkół Gimnazjalnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama