Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pełnosprawni jak z obrazka przejdź do galerii

W holu głównym Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji "Repty" można oglądać wystawę zdjęć dr. Jerzego Rybickiego, pracującego tam lekarza.

Ma ona charakter terapeutyczny, co potwierdza sam autor. Na co dzień jako lekarz pomaga odzyskiwać siły fizyczne pacjentom GCR-u z problemami kardiologicznymi. Od czterech lat zajmuje się fotografią bardziej profesjonalnie.

Określenie „niepełnosprawni” uważa za wysoce nieadekwatne. Już sam tytuł wystawy – „nie?PEŁNOSPRAWNI” – polemizuje z popularnymi stereotypami na temat takich osób. Na zdjęciach bezdyskusyjnie udowadniają, że poruszanie się na wózku to nie wyrok, lecz często nawet szansa na nowy, lepszy pomysł na życie.

– Wystawa pokazuje ludzi aktywnych i czerpiących z życia dużo, a kto wie czy nawet nie więcej, niż zdrowi. Bohaterami są rugbiści, zawodnicy unihokeja i trenujący łucznictwo – wymienia dr Rybicki. Jednak wystawa nie ogranicza się do sportu – pokazane są też dziewczyny na wózkach, które wygrywały w konkursach miss.

– Celem wystawy jest zmiana wizerunku pokazanych na niej osób. Nie potrzebują użalania się, ale pomocy, by mogli się realizować. To takie ich drobne pukanie do serc ludzi dobrej woli – konkluduje dr Jerzy Rybicki.

Wernisaż odbył się 24 sierpnia podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. „Aktywna rehabilitacja, rekreacja i sport osób niepełnosprawnych” zorganizowanego w ośrodku GCR.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" nr 45 na 9 listopada.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma