Koncert dla biskupa

Z okazji zbliżających się 75. urodzin bp. Gerarda Kusza specjalny koncert organowy zagrał Wojciech Różak.

W niedzielny wieczór w gliwickiej katedrze zabrzmiały utwory organowe inspirowane lub oparte na utworach maryjnych. – Biskup Kusz urodził się w październiku, który szczególnie poświęcony jest Matce Boskiej. Matka Boska obecna jest także w herbie biskupa. Jest to wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus, nawiązujący do wizerunku Matki Boskiej Opolskiej i Pokornej z Rud – powiedział Piotr Oczkowski, prowadzący koncert.

Wszystkie utwory wykonane podczas koncertu inspirowane lub oparte były na utworach maryjnych. Słuchacze mogli wysłuchać repertuar od epoki baroku do współczesności, m.in. „Bogurodzicę” Feliksa Rączkowskiego, który zharmonizował wiele pieśni kościelnych, Modlitwę i Toccatę ze słynnej „Suity gotyckiej” Leona Boëllmanna czy III Symfonię Organową „Lourdes” Feliksa Nowowiejskiego.

Koncert wykonał Wojciech Różak, organista pochodzący z Gliwic, choć obecnie mieszka i pracuje w Szwajcarii. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie organów u prof. Juliana Gembalskiego. Później studiował na zagranicznych uczelniach i odbył wiele kursów mistrzowskich. Od dwudziestu pięciu lat jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach.

Koncert dla biskupa   Koncert odbył się pod hasłem muzyki maryjnej, co nawiązuje do herbu biskupiego bpa Kusza Agnieszka Kliks-Pudlik /Foto Gość Na zakończenie bp Gerard Kusz podziękował Wojciechowi Różakowi za nawiązanie do Maryi. – Jestem wdzięczny, że poprzez wykonanie tych utworów, pokazane zostało, jakie bogactwo jest w takim instrumencie jak organy. Ta muzyka musi też wybrzmieć. A gdzie wybrzmiewa lepiej niż w katedrze; takimi katedrami jesteśmy my sami, kiedy tę przestrzeń wypełniamy modlitwą – dodał bp Kusz. Podziękował również obecnemu na koncercie ks. inf. Konradowi Kołodziejowi za towarzyszenie „w całym życiu biskupim”.

Organizatorem koncertu byli: Stowarzyszenie Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach, Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych w Gliwicach oraz parafia katedralna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Bp Gerard Kusz 23 października będzie obchodził swoje 75. urodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..