W ramach XIV Dnia Papieskiego w kopalni Guido w Zabrzu na poziomie 320 m p.p.m. odbył się koncert chrześcijańskiego zespołu rockowego "Fragua".
Spotkanie zorganizowali stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z archidiecezji katowickiej, którzy zaprezentowali także sylwetki wybranych kanonizowanych lub beatyfikowanych przez św. Jana Pawła II.
– We wspólnocie archidiecezji katowickiej są studenci praktycznie ze wszystkich miast z konglomeracji śląskiej. Zajmujemy się m.in. organizacją Dni Papieskich i ciągle chcemy je rozszerzać na coraz to więcej miejsc. Staramy się szukać nowych źródeł, żeby nie przeżywać tych spotkań we własnej wspólnocie, ale żeby wyjść do ludzi i podtrzymywać ten żywy pomnik Jana Pawła II – powiedziała Salomea Haratyk z fundacji.
W nawiązaniu do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego „Świętymi bądźcie”, stypendyści fundacji zaprezentowali sylwetki wybranych świętych, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, m.in. św. Edyty Stein, św. Maksymiliana Kolbego czy św. Faustyny Kowalskiej. – Chcieliśmy pokazać, że każdy człowiek zasługuje, żeby być świętym i że my chcemy dążyć do tej świętości – dodała Haratyk.
Wystawa zdjęć w kopalnianym korytarzu Agnieszka Kliks-Pudlik Ks. Robert Kaczmarek, koordynator wspólnoty w diecezji katowickiej, przypomniał zebranym na koncercie, że dopiero przed paroma miesiącami odbyła się kanonizacja św. Jana Pawła II, dlatego tegoroczny Dzień Papieski powinien być szczególny. Nawiązał również do miejsca koncertu zachęcając, by nie tylko wejść „na głębokości pod ziemię”, ale także, by zaglądnąć do „głębokości serca”, gdzie wiele się kryje i gdzie kryje się Bóg. – Kiedy myślimy o Janie Pawle II, a na pewno dzisiaj wszyscy myślą o nim w naszej ojczyźnie, to możemy sobie uświadomić, kim są święci. Myślę, że święci przede wszystkim są odblaskiem Boga. Współcześnie są jak latarnie morskie. Święci są też Słowem Boga i chronią Kościół przed miernotą, bo pokazują, że można zawsze więcej – powiedział ks. Kaczmarek
Zespół „Fragua” powstał z inicjatywy o. Marcina Kowalewskiego ze zgromadzenia misjonarzy klaretynów. – Mimo że byłem kształcony na klasycznego muzyka w szkole muzycznej, to właśnie muzyka rockowa zawsze mnie wyrażała. Kiedy szedłem do seminarium myślałem „Panie Boże, co Ty chcesz z tym moim wykształceniem muzycznym zrobić” – powiedział w rozmowie o. Kowalewski. Po paru latach postanowił więc połączyć charyzmat zakonu, czyli ewangelizację właśnie z rockiem. Zespół często koncertuje, a jak podkreśla klaretyn, zainteresowanie tego rodzajem muzyki chrześcijańskiej jest bardzo duże.
Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powstała w 2000 roku jako upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II. Jej głównymi celami jest upowszechnianie nauczania papieża Polaka, wspieranie zdolnej młodzieży z małych miast i wsi oraz wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej. Fundacja m.in. prowadzi programy stypendialne dla młodzieży w wieku szkolnym, organizuje Dni Papieskie i przyznaje nagrody TOTUS. Obecnie pod opieką fundacji znajduje się prawie 2,5 tys. stypendystów.