Nowy numer 17/2024 Archiwum

Do świętości idziemy we wspólnocie

To jedna z największych tajemnic, do której Jan Paweł II nas prowadził. Ukoronowanie drogi wiary. Szczyt naszych możliwości, jakie na tej ziemi, mogą stać się naszym udziałem – mówił o świętości bp Jan Kopiec.

12 października w gliwickiej katedrze bp Jan Kopiec przewodniczył Eucharystii z okazji 35. rocznicy wyboru Jana Pawła II, ale również za nauczycieli, katechetów i wychowawców z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

– Ten dzień jest zaproszeniem do wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II, ale też za włączenie nas wszystkich do wielkiego dzieła, jakim jest Kościół. Chcemy na nowo uświadomić sobie, że należymy do niego i z tego wypływają również nasze określone zadania - świadczenie prawdy, ale też dobra, co przełożyło się na powołanie Dzieło Nowego Tysiąclecia – przypomniał biskup gliwicki.

Stypendia fundowane przez nie przeznaczone są dla uzdolnionych dzieci i młodzieży, potrzebujących wsparcia materialnego w rozwijaniu swoich talentów. W całej Polsce jest ponad 2,5 tysiąca stypendystów, w diecezji gliwickiej w ostatnim roku korzystało z niego 35 osób, głównie studentów. Tego dnia przed kościołami prowadzona jest zbiórka na Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Tegoroczny, czternasty już Dzień Papieski odbywa się po hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. – To zachęta do zamyślenia się nad jedną z największych tajemnic, do której ojciec święty nas prowadził – przypomniał bp Kopiec. A która jest drogą każdego chrześcijanina. – Świętość jest ukoronowaniem drogi wiary, którą przyjmujemy. Jest szczytem naszych możliwości, jakie na tej ziemi, mogą stać się naszym udziałem. Jest też zawsze wyznacznikiem tego, z kim wiążemy nasze życie. Nie jesteśmy wyznawcami jakiejś ideologii. Jesteśmy zawsze skierowani do żywego Boga - dodał.

Przestrzegał przed traktowaniem chrześcijaństwa na kształt partii politycznych proponujących różne programy. Jako Kościół jesteśmy wspólnotą, która odpowiada na zaproszenie Pana. – To On wzywa nas: świętymi bądźcie. Świętość polega na konsekwentnym budowaniu swojej dojrzałej postawy. Na ile potrafię spotkać Boga i na ile spotykając Jego, potrafię zrozumieć, że drogą do Boga jest drugi człowiek i moje odniesienie się do jego potrzeb – mówił bp Kopiec. – To jest sens Dnia Papieskiego – iść z całym Kościołem do własnej dojrzałości. Bo świętymi nie jesteśmy poza Kościołem. Do świętości idziemy we wspólnocie Kościoła – dodał.

W przygotowanie oprawy liturgii w katedrze włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Gliwicach, która nosi imię Jana Pawła II.

Do świętości idziemy we wspólnocie   Eucharystii w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec Mira Fiutak /Foto Gość


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy