Ze szkoły do kościoła

Katecheci z Zabrza-Rokitnicy od paru miesięcy zastanawiali się, co zrobić, by przyciągnąć dzieci i młodzież na cotygodniową Mszę szkolną. Postanowili zorganizować spotkania z różnymi gośćmi - rano w szkole, a po południu w kościele.

Pierwszym gościem był o. Eric Kossi Hounake SVD, który pochodzi z Toga. Od siedmiu lat mieszka i pracuje w Polsce, a od dwóch lat jest wikarym w parafii Królowej Aniołów w Rybniku. Opowiadał uczniom o swoim kraju, a także o tamtejszym szkolnictwie i zwyczajach. Misjonarz pokazał również charakterystyczne, kolorowe stroje afrykańskie, a panie katechetki uczyły dzieci śpiewać piosenkę w jednym z języków używanych w Togo.

– Wiedza dzieci o Afryce zazwyczaj jest dosyć mała i kończy się na tym, co pokazuje telewizja. Dlatego też te spotkania się ważne, żeby przybliżyć dzieciom tę rzeczywistość. Dzieci chętnie słuchają. Ich pytania czasami wydają się dorosłym banalne, ale w sumie nie są, bo skąd dzieci mają niektóre rzeczy wiedzieć – powiedział werbista.

Jak zaznaczyła Joanna Schmidt, jedna z inicjatorek spotkania, w całym przedsięwzięciu bardzo ważna była współpraca wielu osób i placówek. – Chcieliśmy jakoś zachęcić dzieci i młodzież, by przychodziły na msze szkolne, stąd pomysł spotkania z gościem rano w szkole, a potem po południu w kościele. W pojedynkę nie dałoby się tego zorganizować, ale dzięki przychylności dyrekcji rokitnickich szkół i księdza proboszcza się udało – powiedziała Schmidt. W akcję zaangażowały się: Szkoła Podstawowa nr 28, Gimnazjum nr 29 i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 – tam w czwartek o. Hounake prowadził krótkie prezentacje.

Po południu o. Eric Kossi Hounake odprawił mszę szkolną w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy i wygłosił dla dzieci kazanie. Katecheci planują zorganizowanie paru takich spotkań rocznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..