Nowy numer 25/2018 Archiwum

Z kościoła w Rudach skradziono relikwie

Zniknęły dwa relikwiarze. Znajdowały się w nich relikwie św. Walentego i bł. Karoliny Kózkówny. Policja poszukuje sprawców.

Do kradzieży doszło w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach w nocy z 3 na 4 października. Sprawca dostał się do środka przez okno nawy bocznej kościoła.

Relikwie św. Walentego trafiły do kościoła w Rudach dzięki ojcom cystersom. Walenty był kanonizowany w 1496 roku, a wielkim kultem otaczany w wieku XVII i XVIII. Wtedy też jego relikwie zostały przekazane dwom kościołom w Polsce: w Rudach i Chełmnie. Dokładna data, kiedy trafiły do Rud nie jest znana, ponieważ zaginął dokument ich przekazania. Wiadomo natomiast, że relikwie św. Walentego w Chełmnie są od 22 maja 1630 roku. Istnieje przypuszczenie, że mniej więcej w tym samym czasie znalazły się też w Rudach.

Natomiast relikwie bł. Karoliny Kózkówny, której sanktuarium  znajduje się w jej rodzinnej miejscowości – w Zabawie (diecezja tarnowska), zostały przekazane diecezji gliwickiej w lutym 2008 roku. Staraniem ks. Rafała Wyleżoła, obecnie proboszcza w Rudach i ówczesnego asystenta diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Od 14 lutego rozpoczęła się ich peregrynacja po kościołach diecezji. Po jej zakończeniu, 18 listopada 2010 roku, we wspomnienie bł. Karoliny, zostały umieszczone w rudzkiej bazylice.

Policja prosi osoby, które mogą pomóc w ustaleniu sprawcy kradzieży i odzyskaniu relikwiarzy o kontakt w Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu przy ulicy Bosackiej 42 lub telefonicznie: 32/ 459 42 55 i 997.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Rudzianin
    08.10.2014 19:52
    Mam ogromny żal do proboszcza, o kradzieży dowiadujemy się z gazet. Tak jakby nie można tego było ogłosić po niedzielnej mszy. Czyżby trwoga go zmogło, co powiedzą ludzie że przez niego "zmodernizowany" alarm nic nie dał? (Swoją dosyć drogi ja na tą klasę sprzętu).
    Co do samej kradzieży, to ręce opadają!
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma