Nowy numer 37/2021 Archiwum

Nowoczesny gmach dla studentów przejdź do galerii

W Gliwicach zostało otwarte Centrum Nowych Technologii. Od października będzie miejscem prowadzenia zajęć dla ogromnej rzeszy ścisłowców.

Choć ogromny gmach wybudowano już dwa lata temu, dopiero teraz udało się wyposażyć wszystkie sale i pracownie. W sumie to prawie 230 pomieszczeń na ok. 14 tys. m kw.

Z budynku będą korzystali studenci Instytutu Fizyki, Wydziału Inżynierii Biomedycznej, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Wydziału Mechaniczno-Technologicznego.

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 78 milionów złotych, z czego 85 procent zostało pokryte z unijnego dofinansowania. Nowy gmach jest nie tylko nowoczesny, ale i ekologiczny. Systemem odzyskiwania energii z kolektorów słonecznych oraz zaimplementowanych w fasadę budynku ogniw fotowoltanicznych steruje specjalny komputer.

To jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w Polsce. Do niedawna wydawało się, że Politechnika Śląska będzie miała jedyny tak przystosowany ośrodek w kraju, jednak Uniwersytet Warszawski był szybszy ze swoim Centrum Nowych Technologii „Ochota”.

Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Gliwickiego" nr 40.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama