Nowy numer 33/2018 Archiwum

Duchowieństwo dla kultury

"Wkład duchowieństwa w rozwój kultury i literatury na Śląsku" - to tytuł konferencji dla bibliotekarzy, nauczycieli i regionalistów, która odbędzie się w Pławniowicach.

Celem spotkania, otwartego dla wszystkich zainteresowanych tematem, jest przedstawienie postaci duchownych – katolickich i protestanckich, których życie i twórczość przyczyniły się od rozwoju kultury i literatury na Śląsku.

Spotkanie w Ośrodku Edukacyjno–Formacyjnym Diecezji Gliwickiej rozpocznie się 16 października o 9.00 i zakończy zwiedzaniem pałacu o 15.30.

Wykład inauguracyjny nt. "Wkładu duchowieństwa w rozwój literatury śląskiej" wygłosi prof. dr hab. Katarzyna Tułać. Przewidziane są prezentacje następujących postaci: Angelus Silesius (1624–1677) – ks. prof. dr hab. Marcin Worbs, ks. Gdacjusz Adam (1609–1688) – dr Izabela Kaczmarzyk, ks. Leopold Szersznik (1747–1814) – dr Krzysztof Szelong, ks. Antoni Stabik (1807–1887) – prof. dr hab. Jacek Lyszczyna, ks. Norbert Bonczyk (1837–1893) – dr Norbert Niestolik, bł. ks. Emil Szramek (1887–1942) – dr Halina Dudała, księża protestanccy Śląska Cieszyńskiego – prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, ks. Johannes Chrząszcz (1857–1928) – ks. dr Piotr Górecki.

Głównym organizatorem konferencji jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Zgłoszenia przyjmowane są na formularzu, który można pobrać na www.starostwo.gliwice.pl/biblioteka/.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma