Nowy numer 29/2021 Archiwum

Msza za bohaterów w Tarnowskich Górach

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zaprasza do wspólnej modlitwy i upamiętnienia żołnierzy 11. Pułku Piechoty oraz 3. Pułku Ułanów Śląskich.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. św. Anny w Tarnowskich Górach 28 września o 12.00. Po niej pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie frontowej kościoła zostaną złożone kwiaty oraz symbolicznie urna, zawierająca ziemię z pól bitewnych. Wartę honorową wystawią żołnierze z tarnogórskiego 5. Pułku Chemicznego.

11. Pułk Piechoty powstał w listopadzie 1918 roku. W 20-leciu międzywojennym stacjonował na terenie tarnogórskiego garnizonu wojskowego. Żołnierze wchodzący w skład tej formacji brali udział w działaniach wojennych podczas II wojny światowej.

3. Pułk Ułanów Śląskich powstał w listopadzie 1917 roku. Do Tarnowskich Gór został skierowany w 1922 roku. Żołnierze pułku stacjonowali tu aż do wybuchu II wojny światowej. Rok wcześniej Sejm Śląski przyznał jednostce wyróżniającą nazwę "Ułanów Śląskich".

Pomysłodawcą wrześniowej modlitwy za żołnierzy jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Msze św. są odprawiane w kościele św. Anny od 1981 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama