Seminarium po raz 19.

Uczestnicy XIX "Seminarium Śląskiego" będą rozmawiać o edukacji mniejszości niemieckiej, łemkowskiej, kaszubskiej, romskiej, karaimskiej i rosyjskiej. A także polskiej na Litwie i w Czechach.

Do przyszłego poniedziałku (21 września) można jeszcze zapisywać się do uczestnictwa w „Seminarium Śląskim” , które odbędzie się w Kamieniu Śląskim. Tematem tegorocznego spotkania naukowców, duchownych, polityków i ludzi zaangażowanych w zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Śląska – które odbędzie się od 24 do 27 września -  w tym roku będzie edukacja mniejszościowa. Taki był postulat i zalecenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, informuje Patrycja Wiencek – Baron z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W konferencji weźmie udział kilkudziesięciu prelegentów, którzy poruszą szeroki zakres tematów – od historii nauczania mniejszościowego w Polsce przedwojennej po aktualną sytuację edukacji w języku wymienionych mniejszości zamieszkujących Polskę, a także prezentację stanu spraw edukacyjnych mniejszości polskiej na Litwie i w Republice Czeskiej. Tradycyjnie w czasie seminarium nie zabraknie tematyki Kościoła na Śląsku. M.in. o języku niemieckim w życiu Kościoła na Górnym Śląsku w latach 1945 – 1989 będzie mówił  ks. Wolfgang Globisch, Duszpasterz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej w latach  1990 – 2010, a ks. dr hab. prof. UO Marcin Worbs powie o roli języka ojczystego w doświadczeniu wiary. W czwartek 25 września o godz. 19 odbędzie się wieczorne spotkanie autorskie z abp Alfonsem Nossolem pt. "Arcybiskup Nossol. Radość jednania", w którym wezmą także udział Winfried Lipscher, niemiecki teolog katolicki, tłumacz, działacz na rzecz polsko-niemieckiego pojednania oraz Krzysztof Zyzik i Krzysztof Ogiolda, współautorzy książki – wywiadu z Księdzem Arcybiskupem.

Szczegółowy program na www.haus.pl

« 1 »