Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach obchodzi jubileusz.
Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w przyszpitalnej kaplicy pw. św. Anny. Przewodniczył jej bp Jan Kopiec, a koncelebrowali ją ks. inf. Konrad Kołodziej oraz ks. Dariusz Gołek, proboszcz parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pilchowicach i jednocześnie kapelan szpitalny.
We Mszy św. wzięli udział pracownicy szpitala z Joanną Niestrój-Ostrowską, dyrektorem placówki, na czele, podopieczni, jak i wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych.
– W każdym pokoleniu, w każdej epoce, w każdych warunkach szpital był zawsze nieodzowną częścią ludzkich społeczności. Nigdy nie doczekamy na tej ziemi, w warunkach ludzkiej egzystencji takiego poziomu, że nie będzie chorych, wręcz przeciwnie – powiedział w homilii bp Kopiec. Podkreślił, że osoby pracujące z chorymi mają „przywrócić porządek do normalnego życia” i mimo że nie zawsze można wszystkich całkowicie wyleczyć, powinno się przywrócić chorym godność, nawet w ostatnich chwilach życia.
Ordynariusz gliwicki przypomniał także historię powstania i budowy pilchowickiego szpitala. – Był to akurat czas, kiedy na Śląsku przeżywaliśmy bardzo wiele dramatów – wojna między napoleońską armią i Prusami, przechodzące oddziały wojskowe. Nie było możliwości planowania dalszej pracy. Kiedy w 1810 roku dokonano sekularyzacji klasztorów i zakonów na Śląsku, to jednak placówki bonifratrów zostawiono – mówił bp Kopiec.
Po Eucharystii bp Jan Kopiec pobłogosławił kapliczkę z figurą Matki Bożej, która znajduje się na zewnątrz szpitala, nieopodal wejścia do kaplicy. Razem z Joanną Niestrój-Ostrowską umieścił na niej pamiątkową tablicę.
Z okazji jubileuszu zaplanowano konferencję w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach, a także rodzinny festyn, który odbędzie się w sobotę na Boisku LKS „Victoria” w Pilchowicach.
Budynek szpitala, pierwotnie przeznaczony na klasztor ojców bonifratrów, został wybudowany w 1814 roku. Zafundował go Antoni Wenzel z Rybnika. Początkowo znajdowały się tam tylko 24 łóżka, jednak wkrótce placówkę powiększono. Z czasem dobudowano także kaplicę, w której nad ołtarzem powieszono obraz św. Anny, pochodzący ze zbiorów watykańskich. Obecnie szpital zajmuje się chorymi ze schorzeniami układu oddechowego, szczególnie z chorobami płuc.
Poświęcona kapliczka z figurą Matki Bożej Agnieszka Kliks-Pudlik