Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zabrze w latach wielkich wojen

W Galerii Café Silesia odbywa się dziś konferencja historyczna.

Jest to już 5. konferencja popularno-naukowa zorganizowana przez Muzeum Miejskie, do którego należy galeria przy ul. 3 Maja.

Otwierając spotkanie, Urszula Wieczorek, dyrektor muzeum, przypomniała, że miasto organizuje Międzynarodową Konferencję „Kultura Europy Środkowej”, ale muzealnicy zabrzańscy czuli pewien niedosyt tematów zabrzańskich. Stąd idea uzupełnienia tej luki, podjęta przez Muzeum Miejskie.

W tym roku temat jest wojenny, a celem prezentacja najnowszego stanu badań i zobrazowanie sytuacji w Zabrzu w latach 1914-1918 i 1939-1945 w różnych aspektach - od polityki po nastroje społeczne.

W poprzednich latach była mowa o zabrzańskiej gospodarce w cieniu polityki i ideologii, kulturze w XX wieku pomiędzy przymusem a niezależnością, dziejach ewangelików w Zabrzu. Cztery na pięć zorganizowanych dotąd konferencji przygotowanych było we współpracy z katowickim oddziałem IPN.

Dzisiejsze spotkanie podzielono na dwie części, poświęcone okresowi pierwszej i drugiej wojny światowej. Swoją wiedzą dzielą się historycy związani z instytucjami naukowymi i ośrodkami uniwersyteckimi na Górnym Śląsku, muzealnicy i pasjonaci historii.

Przewidziano kilkanaście wystąpień, a w przyszłości planowana jest publikacja materiałów ze spotkania.

Konferencja odbywa się w pomieszczeniach Galerii Café Silesia w Zabrzu   Konferencja odbywa się w pomieszczeniach Galerii Café Silesia w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma