Nowy numer 33/2018 Archiwum

Rozpoczęły się Gwarki Tarnogórskie

Pierwszego dnia odsłonięto tablicę upamiętniającą miejskich kronikarzy.

Przed południem burmistrz miasta Arkadiusz Czech odsłonił pamiątkową tablicę wmurowaną w ścianę "wikarówki" przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. W tym budynku przez lata tworzył urodzony w 1821 r. Carl Winkler - jeden z upamiętnionych kronikarzy. Pochodzący spod Raciborza historyk piszący w języku niemieckim na Śląsku pracował też jako kantor, skarbnik, organista i kierownik chóru. Jego najważniejszym dziełem jest trzytomowa kronika Tarnowskich Gór.

Z kolei żyjący na przełomie XIX i XX wieku Jan Nowak, filozof i historyk, opracował "Kroniki miasta i powiatu Tarnowskich Gór". Jako znawca literatury organizował również działalność oświatową oraz otwarł "Księgarnię Polską", co było jego marzeniem. Zachowane prace kronikarzy są dziś bezcennym źródłem wiedzy o historii miasta.

Wypowiadając uroczystą formułę, wieczorem burmistrz Czech oficjalnie otworzył Gwarki Tarnogórskie ze sceny na rynku, gdzie o 20.30 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół Elektryczne Gitary, natomiast w niedzielę ulicami miasta przejdzie tradycyjny pochód, w którym prezentowane będą historyczne stroje. Trzydniową imprezę zakończy koncert T.LOVE na głównej scenie oraz pokaz sztucznych ogni. Szczegółowy program znajdziesz TUTAJ.

Uczestniczący w wydarzeniu goście otrzymali egzemplarz reprintu kroniki Jana Nowaka   Uczestniczący w wydarzeniu goście otrzymali egzemplarz reprintu kroniki Jana Nowaka Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma