Nowy numer 38/2021 Archiwum

Rozpoczęły się Gwarki Tarnogórskie

Pierwszego dnia odsłonięto tablicę upamiętniającą miejskich kronikarzy.

Przed południem burmistrz miasta Arkadiusz Czech odsłonił pamiątkową tablicę wmurowaną w ścianę "wikarówki" przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. W tym budynku przez lata tworzył urodzony w 1821 r. Carl Winkler - jeden z upamiętnionych kronikarzy. Pochodzący spod Raciborza historyk piszący w języku niemieckim na Śląsku pracował też jako kantor, skarbnik, organista i kierownik chóru. Jego najważniejszym dziełem jest trzytomowa kronika Tarnowskich Gór.

Z kolei żyjący na przełomie XIX i XX wieku Jan Nowak, filozof i historyk, opracował "Kroniki miasta i powiatu Tarnowskich Gór". Jako znawca literatury organizował również działalność oświatową oraz otwarł "Księgarnię Polską", co było jego marzeniem. Zachowane prace kronikarzy są dziś bezcennym źródłem wiedzy o historii miasta.

Wypowiadając uroczystą formułę, wieczorem burmistrz Czech oficjalnie otworzył Gwarki Tarnogórskie ze sceny na rynku, gdzie o 20.30 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół Elektryczne Gitary, natomiast w niedzielę ulicami miasta przejdzie tradycyjny pochód, w którym prezentowane będą historyczne stroje. Trzydniową imprezę zakończy koncert T.LOVE na głównej scenie oraz pokaz sztucznych ogni. Szczegółowy program znajdziesz TUTAJ.

Rozpoczęły się Gwarki Tarnogórskie   Uczestniczący w wydarzeniu goście otrzymali egzemplarz reprintu kroniki Jana Nowaka Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama