Nowy numer 30/2021 Archiwum

Znak pamięci dla bohaterów

Jutro na cmentarzu w Gliwicach-Bojkowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca spoczywających tam obrońców Westerplatte.

Na cmentarzu w Bojkowie pochowanych jest dwóch bohaterów, którzy od 1 września 1939 roku odpierali ostrzał niemieckiego pancernika. Miasto chce uczcić zasługi w obronie ojczyzny chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, którzy bronili polskiego nadbrzeża przed niemiecką agresją w pierwszych dniach wojny. 3 września po Mszy św. o 16.00 w kościele Narodzenia NMP na ich mogiłach zostanie umieszczony Znak Pamięci.

Gliwickie uroczystości upamiętniające bohaterską obronę Westerplatte w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się już 31 sierpnia i potrwają do 4 września. W ramach obchodów w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach otwarto ekspozycję „Westerplatte – okruchy pamięci”, jutro o 20. Teatr A wystawi plenerowy spektakl pt. „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”, zaś na czwartek zaplanowano grę historyczna dla uczniów „Twoje Westerplatte” oraz koncert zespołu Full Power Spirit.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i bp Jan Kopiec. Więcej informacji o obchodach znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama