Nowy numer 21/2018 Archiwum

Zabrze szpikuje

W czterech punktach miasta 24 sierpnia można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Te miejsca to SP nr 15 im. Jana Pawła II oraz trzy zabrzańskie parafie: św. Anny, św. Wojciecha i NMP Matki Kościoła na Helence. Akcję zorganizowała Fundacja DKMS Polska, a jej inicjatorem był Mirosław Łukasik. – Dzisiejsza akcja jest konkretnie dedykowana mojej żonie Ewelinie, chociaż nie rejestruje się tylko dla jednego pacjenta, ale też dla innych, dlatego hasłem jest „Pomóż Ewelinie i innym” – mówił.

Znalezienie dawcy jest bardzo trudne i jak powiedział Mirosław Łukasik, łatwiej jest trafić w totka. Zapisać się może osoba zdrowa w wieku 18-55 lat, która waży nie mniej niż 50 kg, a jej wskaźnik BMI nie przekracza 43. – Wciąż dużo ludzi myśli, że to pobór z kręgosłupa, dlatego jesteśmy po to, żeby wyjaśnić wszystkie sprawy i powiedzieć, że wcale tak nie jest – dodał inicjator akcji. Przy zapisywaniu pobierana jest krew lub wymaz z policzka. Przez cały dzień zgłosiło się 350 potencjalnych dawców.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma