Nowy numer 33/2018 Archiwum

Górnicy na krawędzi

Śląski potentat rynku węglowego walczy o przetrwanie. Ważą się losy tysięcy pracowników.

Kompania Węglowa zatrudniająca 47 tysięcy pracowników zamknęła poprzedni rok ze stratą około 700 milionów złotych. Wtedy pojawiła się realna groźba złożenia wniosku o upadłość spółki. Według najnowszych danych Ministerstwa Gospodarki strata całego polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego w pierwszym półroczu to już ponad 770 milionów. Dla rodzimego przemysłu górniczego zabójczy jest tani węgiel importowany z Rosji i krajów azjatyckich.

Na początku sierpnia Kompania Węglowa przekazała rządowi plan naprawczy na lata 2014-2020. O jego głównych założeniach górnicze związki zawodowe dowiadywały się z doniesień medialnych. Dokument zakłada uzyskanie płynności finansowej i odbudowę kapitału własnego do 2016 r. oraz budowę wartości spółki poprzez wzrost efektywności w kolejnych latach. Ponadto zawieszone mają być wypłaty 14. pensji przez co najmniej rok, a emeryci górniczy stracą prawo do deputatu węglowego. Rozważana jest też sprzedaż kopalni Piekary, Pokój, Jankowice i Rydułtowy-Anna, które miałyby przejść w ręce Węglokoksowni.

Andrzej Chwiluk z planem naprawczym kopalni Sośnica-Makoszowy zaproponowanym przez „Solidarność”, który uważa za doraźny   Andrzej Chwiluk z planem naprawczym kopalni Sośnica-Makoszowy zaproponowanym przez „Solidarność”, który uważa za doraźny Szymon Zmarlicki /Foto Gość Czwarte powstanie śląskie?

– Jeśli dzisiaj połączylibyśmy kopalnie z sektorem energetycznym, sprzedawalibyśmy konkretny produkt. Nie przejmowalibyśmy się Unią Europejską ani Rosją, bylibyśmy samowystarczalni. Chodzi tylko to, żeby elektrownie węglowe miały własne kopalnie i przykład chociażby grupy Tauron doskonale pokazuje skuteczność tego rozwiązania – twierdzi Andrzej Chwiluk, przewodniczący Zakładowej Organizacji Związku Zawodowego Górników Polskich w kopalni Sośnica-Makoszowy Ruch „Makoszowy” i członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, które odbyło się 13 sierpnia w Warszawie, nadzieje związkowców rozpaliło zainteresowanie szefa rządu przedstawioną przez nich propozycją konsolidacji sektora węglowego z przemysłem energetycznym. Jednak największe obawy wciąż budzi plan naprawczy sformułowany przez Kompanię. – Jeśli zarząd będzie się upierał przy tych pomysłach, wybuchnie czwarte powstanie śląskie i wyjdziemy na ulice – powiedział „Gazecie Wyborczej” Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, który uczestniczył w spotkaniu z premierem.

Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na 31 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • halinkaa
    01.09.2014 13:00
    Działania rządu celowe w kierunku wywołania kryzysowej sytuacji społecznej jak np. w roku 70-tym. Tylko patrzeć jak na fali rozruchów objawią się "śląscy separatyści" niczym majdanowcy na Ukrainie.
    Lewicowe gazetki jak "DZ" od dawna już tych mośków reklamują na wszystkie możliwe sposoby.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma