Nowy numer 07/2024 Archiwum

Wołanie o pokój pod Radiostacją Gliwicką

Biskupi z Polski i Niemiec będą dziś modlić się razem, w przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Radiostacją Gliwicką - miejscu, w którym Niemcy dokonali prowokacji dającej im pretekst do wojny. W katedrze w Gliwicach odprawią Mszę Świętą, a z przesłaniem do nas zwróci się kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

31 sierpnia o 18.00 w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się Eucharystia o zachowanie pokoju i sprawiedliwości. Głównym celebransem będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.

Liturgia będzie sprawowana w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim. Zebranych przywita biskup gliwicki Jan Kopiec, a na zakończenie głos zabierze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który przewodniczy Zespołowi KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Wołanie o pokój pod Radiostacją Gliwicką   Radiostacja w Gliwicach - symbol wybuchu II wojny światowej Roman Koszowski /Foto Gość - Jestem przekonany, że jest to bardzo dojrzała wizja, że tutaj, w Gliwicach, przewodniczący niemieckiego Episkopatu zwróci się do nas z przesłaniem - powiedział bp Jan Kopiec. - Zostawiamy wszystkie oficjalne uroczystości o wymiarze państwowym czy politycznym, my natomiast, jako grupa kościelna, chcielibyśmy potraktować tę rocznicę jako kolejny etap dojrzewania i pojednania między naszymi narodami, ale równocześnie ze spojrzeniem na szerszą perspektywę. Bo wojna, jak wiemy, zwłaszcza dzisiaj, ma już prawie zawsze wymiar globalny, a nie jest tylko wydarzeniem pomiędzy dwoma narodami. Zawsze jest też połączona i z bólem, i niezrozumieniem do końca wszystkiego, stąd myślę, że ta inicjatywa jest bardzo dobra - podkreślił.

Druga część spotkania odbędzie się o 20.00 na terenie gliwickiej Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej, gdzie Niemcy dokonali prowokacji w przeddzień wybuchu wojny. Będzie ono miało charakter ekumenicznego i międzywyznaniowego czuwania. Jego uczestnicy wysłuchają medytacji na temat pokoju i pojednania, którą poprowadzą katoliccy biskupi niemiecki i polski, biskup ewangelicki i przedstawiciel gminy żydowskiej. Po jej zakończeniu wraz z prezydentem Gliwic zapalą znicze pod kompozycją rzeźbiarską autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha z napisem: 1939-1945-1995 PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI. Oprawą uroczystości będą kompozycje J. S. Bacha, R. Schumanna oraz F. Chopina i H. Wieniawskiego w wykonaniu Wojciecha Waleczka (fortepian) i Wojciecha Proniewicza (skrzypce). Spotkanie poprowadzi Zbigniew Stryj, aktor Teatru Nowego w Zabrzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy