Nowy numer 3/2019 Archiwum

Film z misji

Ojciec Jan Czuba pracuje w Papui-Nowej Gwinei. Jego przyjaciel nakręcił film.

Wywiad z o. Janem Czubą, misjonarzem werbistą, a zarazem rektorem Uniwersytetu w Madang dostępny jest w papierowym wydaniu "Gościa Gliwickiego" na niedzielę 24 sierpnia.

Poniżej prezentujemy film o pracy i ludziach, którym służy, nakręcony przez jego przyjaciela. Zaczyna się od barwnej uroczystości Bożego Ciała na wodzie. Parafianie Rivo zorganizowali nietypową jak na nasze zwyczaje procesję pomiędzy rafami koralowymi i wyspami.W filmie oprócz głównego bohatera wypowiadają się także inni Polacy – profesorowie założonego przez o. Czubę uniwersytetu: siostra Miriam Długosz ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego i o. Joachim Zok, również werbista, wcześniej misjonarz w Ghanie.

Ojciec Jan Czuba urodził się w 1959 roku w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku. W Polsce z rodziną ostatnio mieszkał w Gliwicach-Sośnicy w parafii NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie tego lata spędza wakacje. Studiował w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie oraz teologię dogmatyczną na KUL, a później także finanse na Macquarie University w Sydney. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. Po kursie językowym w Irlandii wyjechał na misje do Papui-Nowej Gwinei, gdzie pracuje do dziś. Jest m.in. założycielem i rektorem Uniwersytetu Słowa Bożego w Madang, zarządcą szpitala, duszpasterzem w parafii. Opracowuje narodowe programy edukacji, jest też przedstawicielem UNESCO w dziedzinie mediów. Pełni funkcję konsula honorowego RP.

corpus christi
Zdzislaw Mlak

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy