Nowy numer 21/2018 Archiwum

Wspólnie przeciw białaczce

W najbliższą niedzielę w Zabrzu w czterech miejscach można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Akcję organizuje Fundacja DKMS Polska pod patronatem prezydent miasta.

Do akcji włączyły się SP nr 25 im. Jana Pawła II i trzy zabrzańskie parafie: św. Anny, św. Wojciecha oraz NMP Matki Kościoła na Helence.

Misją fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w naszym kraju, w której zarejestrowanych i przebadanych jest ponad 533 tys. potencjalnych dawców szpiku, a już 1 231 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, stwarzając szansę na życie ludziom w Polsce i na świecie (dane na czerwiec 2014 r.). Zostanie dawcą to jednak bardzo poważna decyzja, podejmowana na wiele lat, mimo że rejestracja trwa bardzo krótko. Dane osoby gotowej do oddania szpiku trafiają do bazy i odtąd powinna ona spodziewać się telefonu z informacją, że jest pacjent, któremu w ten sposób może uratować życie.

Jako dawca szpiku zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, o wadze minimum 50 kg. Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego. Po wypełnieniu formularza z danymi osobowymi zostaje pobrane 4ml krwi lub wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki określa się cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Miejsca rejestracji w Zabrzu 24 sierpnia:

1. Szkoła Podstawowa nr 25 im. Jana Pawła II, ul. Kotarbińskiego 18, od 10.00 do 16.00

2. Dom parafialny przy kościele św. Anny, ul. 3 Maja 18, od 9.00 do 15.00

3. Parafia NMP Matki Kościoła w Helence, ul. dr Jordana 84, od 9.00 do 15.00

4. Kościół św. Wojciecha, ul. Heweliusza 4, od 9.00 do 13.00 i od 17.00 do 19:00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma