Nowy numer 48/2023 Archiwum

Dominikanin z naszych stron

Za tydzień uroczystości patrona metropolii górnośląskiej m.in. w Kamieniu, Bytomiu i Gliwicach-Sośnicy.

W sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim (diecezja opolska) w przyszłą niedzielę odbędzie się odpust z udziałem parafian i pielgrzymów. Kamień to miejsce narodzenia św. Jacka – dominikanina, który przyjął habit z rąk samego św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu kaznodziejskiego. Uroczystości rozpoczną się 16 sierpnia w kościele parafialnym nieszporami o 17.00. Po nich procesja przejdzie do sanktuarium, gdzie o 18.00 przy ołtarzu na zewnątrz sprawowana będzie Eucharystia w intencji rodzin z udziałem biskupów metropolii górnośląskiej. Wieczorem planowane są jeszcze koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gogolina i biesiada odpustowa. W niedzielę 17 sierpnia modlitwy rozpoczną się o 10.00, a o 11.00 Sumie przewodniczyć będzie abp Alfons Nossol. Po niej procesja przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie o 15.00 odmawiane będą nieszpory. Na uczestników uroczystości czekają liczne atrakcje.

Odpusty odbędą się także w dwóch parafiach św. Jacka w diecezji gliwickiej.

16 sierpnia parafia na Rozbarku w Bytomiu zaprasza na „Jackowo 2014” – nieszpory o 15.00 i festyn. Już zbierane są fanty na loterię, a gospodynie proszone są o wypiek ciast. Suma odpustowa w kościele sprawowana będzie 17 sierpnia o 12.00, a nieszpory – o 15.30. Parafia przygotowuje się do uroczystości przez codzienną nowennę ku czci św. Jacka po Mszy o godz. 8.

Bogaty program uroczystości przygotowała także parafia św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy.  Suma odpustowa odbędzie się tam 17 sierpnia o 12.00. Wieloletnim zwyczajem jest, że przewodniczy jej zawsze ksiądz, który pochodzi z Sośnicy (w tym roku będzie to ks. Adam Leszczyński, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nysie), a kaznodzieją jest były wikary (tym razem ks. Rafał Sierla). Nieszpory zaplanowano na 15.00, a po nich rozpocznie się festyn z licznymi atrakcjami (fanty również mile widziane). Dzieci przez ponad dwie godziny bawić będzie Teatr  Muzyczny „Wit-Wit”. Wieczorem wystąpi „Śląskie Trio”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy