Nowy numer 09/2024 Archiwum

Razem do Babci

Po raz 247. gliwiccy pątnicy udadzą się, by uczcić Matkę Maryi. W obie strony pokonają prawie 100 km, by podziękować za kanonizację Jana Pawła II.

W piątek 15 sierpnia o godz. 5 rano Mszą świętą w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach rozpocznie się Gliwicka Ślubowana Pielgrzymka na Górę Świętej Anny. Po niej pątnicy wyruszą w drogę. Trasa przewiduje 5 postojów na odpoczynek - w Kleszczowie, Rudzińcu, Ujeździe, Zalesiu Śląskim i Leśnicy. Po 13 godzinach, około 19.00, pielgrzymi dotrą do celu, gdzie wieczorem czeka ich jeszcze wspólna modlitwa wieczorna. Na kolejne dwa dni zaplanowano udział w nabożeństwach maryjnych oraz Drodze Krzyżowej, a po nich - obchody kalwaryjskie ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w niedzielę zakończą się uroczystą Sumą odpustową w Grocie Lurdzkiej. W poniedziałek poranna Msza święta w bazylice, a po niej wyjście w drogę powrotną. Około 19.30 pielgrzymów przywitają rodziny i parafianie w kościele Wszystkich Świętych.

Zgodnie z tradycją sprzed ponad 60 lat, gliwicką pielgrzymkę zasili drugi nurt, który wyrusza z Sośnicy - w tym roku pójdzie w nim ok. 150 pielgrzymów. Jednak ze względu na zbyt dużą liczbę osób, grupy spotykają się tylko na Mszy w pierwszy dzień, a potem idą osobno, wymijając się wzajemnie. By na nią dotrzeć, pielgrzymi wyruszą sprzed parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy już o godz. 3.30 nad ranem. - Idziemy osobno, ale w większości tą samą drogą - mówi Mariusz Kucharz, przewodnik z Sośnicy. - Jedynie grupa gliwicka skręca na obiad w kierunku Ujazdu, a my odbijamy na Sławięcice. Ponownie spotykamy się w Zalesiu, ale ponieważ mamy różnej długości postoje, wzajemnie wyprzedzamy się w kilku miejscach - dodaje. Do kościoła św. Jacka grupa sośnicka dotrze około godz. 20.

Razem do Babci   Uroczystości na Górze św. Anny w 2013 roku Anna Kwaśnicka /Foto Gość Od 1985 roku niedługo po wyruszeniu w trasę uczestnicy kierują się na cmentarz Centralny w Gliwicach, gdzie modlą się nad grobem Edwarda Dyrbusza, wieloletniego przewodnika, oraz w intencji innych zmarłych uczestników pielgrzymki. W tym roku będą musieli objąć modlitwą także innego zmarłego przewodnika - Franciszka Mańkę, który przez wiele lat prowadził pielgrzymów na Górę Świętej Anny. - To bardzo smutne, bo jeszcze rok temu pan Mańka szedł w ostatnim etapie pielgrzymki - wspomina Damian Pelczarski, który przewodniczy nurtowi gliwickiemu od 2012 roku.

Od tego roku chętnym oferowana jest nowa forma pielgrzymowania. - Dla tych osób, które nie są wstanie pokonać trasy o własnych siłach i nie dysponują żadnym środkiem lokomocji, organizatorzy proponują przejazd autokarem sprzed kościoła św. Gerarda w Gliwicach w cenie 15 zł - informuje D. Pelczarski. Wyjazd zaplanowano na godz. 5.30 w sobotę 16 sierpnia. Pielgrzymi korzystający z tej formy transportu dotrą do celu na Mszę św. o godz. 7, a następnie dołączą do grupy pieszej, by razem uczestniczyć w popołudniowych nabożeństwach. Powrót do Gliwic wieczorem tego samego dnia.

Zapisów na pielgrzymkę można dokonać w salce przy kaplicy św. Jadwigi przy kościele Wszystkich Świętych od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św. oraz w niedziele od 9.30 do 13.30 w terminie do 13 sierpnia. Więcej informacji oraz ciekawostek, m.in. o historii pielgrzymki i św. Annie, znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy