Dofinansowanie zagrożonej budowy DTŚ

Prezydent Gliwic podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na finansowanie dalszych prac na gliwickich odcinkach Drogowej Trasy Średnicowej z dotacji unijnej - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miasta w Gliwicach.

Podpisanie tej umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umożliwi dofinansowanie zagrożonej budowy odcinka DTŚ w centrum Gliwic ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), w wysokości ok. 450 mln zł.

Chodzi o trasę łączącą miasta aglomeracji górnośląskiej i wartą 951 mln zł budowę tzw. odcinka G2, przebiegającego przez centrum Gliwic.

W ostatnich miesiącach problemem tej koordynowanej dotąd przez woj. śląskie inwestycji stał się brak środków na bieżące finansowanie prac oraz przejęcie przez miasto od woj. śląskiego odpowiedzialności za budowę G2.

Negocjacje w tej sprawie zakończyły się we wtorek podpisaniem przez prezydenta Gliwic i marszałka stosownego porozumienia. Dokument ten m.in. precyzuje podział związanego z inwestycją ryzyka. We wtorek marszałek przekazał, że samorządy podzieliły się odpowiedzialnością - będą ją ponosić tylko za działania i ew. zaniechania własne oraz podmiotów, z którymi współpracują.

Kontynuacja budowy DTŚ w Zabrzu i Gliwicach to jeden z największych projektów samorządu woj. śląskiego. Województwo koordynuje (razem ze spółką DTŚ SA) tę gminną inwestycję na podstawie umowy z 1999 r. Miasta przejęły budowę trasy po zmianie prawa, uniemożliwiającej jej kontynuowanie jako inwestycji centralnej.

« 1 »
TAGI: