Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zmarł ks. Józef Kurażko

W 86. roku życia i 59. roku kapłaństwa zmarł ks. Józef Kurażko, emerytowany proboszcz parafii w Olszynie i Pawonkowie.

Ks. Józef Kurażko urodził się 3 lutego 1929 roku w Świętochłowicach. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Zdzisława Golińskiego przyjął 13 listopada 1955 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla.

Po święceniach został posłany najpierw do Grodźca koło Skoczowa. Potem był wikarym w parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej. Od 1 października 1956 roku pracował jako wikary w Krzyżkowicach koło Pszowa. Następnie przez cztery lata w Rudzicy. W 1961 roku został pracownikiem wydziału finansowego kurii.

Prawie 40 lat przepracował w parafiach diecezji gliwickiej. W latach 1963-1982 w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olszynie, gdzie najpierw był wikarym, a od 13 stycznia 1964 roku proboszczem. Następnie 15 sierpnia 1982 roku został proboszczem w parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Pawonkowie, gdzie pracował do 2000 roku. Na emeryturze zamieszkał w Dom Księży Emerytów św. Józefa w Katowicach.

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Józef Kurażko świętował w swojej ostatniej parafii, w Pawonkowie 20 listopada 2005 roku. – Będziemy o sobie pamiętać – powiedział wtedy na zakończenie uroczystości do zebranych w kościele parafian.

Pogrzeb śp. ks. Józefa Kurażki odbędzie się w sobotę, 26 lipca. o godz. 10.00 w parafii św. Józefa w Świętochłowicach Zgodzie.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma