Nowy numer 24/2018 Archiwum

Statuetki dla wyjątkowych

- To miasto zasługuje, żeby dla niego dzień i noc pracować - powiedział prof. Marian Zembala podczas wręczenia Wyróżnień im. św. Kamila.

W Teatrze Nowym w Zabrzu statuetki odebrali tegoroczni laureaci: Elżbieta Godyń, prezes miejskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Marian Nowak, prezes górnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych i przedstawiciele Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

– Cieszymy się, że mogliśmy wyróżnić kolejnych wyjątkowych ludzi. Zauważamy w ten sposób ludzi pracujących dla drugiego człowieka. To już cała wielka rodzina św. Kamila, która na co dzień jest rozpoznawana w mieście – powiedziała prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Elżbieta Godyń choruje na cukrzycę 32 lata i prawie tyle samo jest związana z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków. Od 2003 przewodzi jego zabrzańskiemu oddziałowi i jest wiceprezesem zarządu rejonowego w Gliwicach. Pomaga osobom chorym na cukrzycę i podejmuje działania profilaktyczne w tym zakresie. – Stowarzyszenie traktuję jak drugi dom, a jego członków jak jedną wielką rodzinę. Dalej będę się starała, żeby ludziom chorym, potrzebującym żyło się lepiej – powiedziała laureatka.

Marian Nowak od 8 lat angażuje się w działalność Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, pomagającego osobom po usunięciu krtani na skutek choroby nowotworowej. Sam jest po takim zabiegu, dziś udziela wsparcia innym osobom w podobnej sytuacji oraz ich rodzinom. Współtworzył górnośląski oddział towarzystwa i jest jego prezesem. Prowadzone są tu warsztaty nauki mowy, zajęcia fizjoterapii i różnego rodzaju porady. W związku z prężną działalnością w 2008 roku zarząd główny towarzystwa przeniósł swoją siedzibę właśnie do Zabrza, a dwa lata temu jego prezesem został  Marian Nowak.

Podczas uroczystości w teatrze wystąpili sopranistka Ewa Biegas i tenor o. Rafał Kobyliński, którym akompaniował Tadeusz Biegas   Podczas uroczystości w teatrze wystąpili sopranistka Ewa Biegas i tenor o. Rafał Kobyliński, którym akompaniował Tadeusz Biegas Mira Fiutak /Foto Gość Jest też radnym dzielnicy Zandka i członkiem zarządu Forum Razem, organizacji na rzecz niepełnosprawnych. – W pojedynkę, bez pomocy i wsparcia innych osób, współpracy z instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi, ta działalność na rzez niepełnosprawnych byłaby ograniczona, a czasem niemożliwa – zauważył laureat, wymieniając długą listę osób, z którymi na co dzień współpracuje.

W imieniu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca statuetkę odebrali prezes jej zarządu Agnieszka Gucwa-Lukoszczyk i prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Fundacja od 2004 roku działa na rzecz ochrony i promocji zdrowia, nauki i edukacji. Organizuje wiele działań naukowych i profilaktycznych promujących zdrowy tryb życia. Fundacja powstała, żeby wspierać działalność Śląskiego Centrum Chorób Serca.

­– Jesteśmy pod wrażeniem tych dwojga osób – powiedział prof. Zembala o pozostałych laureatach. – To są filary, za którymi podążamy. Uczymy się od nich wszyscy. Wyróżnienie dla nas traktujemy jako zauważenie działalności dla dobra publicznego. A to miasto zasługuje, żeby dla niego dzień i noc pracować – dodał.

Św. Kamil jest patronem Zabrza od 1996 roku. Nagrody przyznawane są od 2001 roku. Do tej pory otrzymało je 38 osób i instytucji, firm, organizacji i stowarzyszeń społecznych.

W czasie uroczystości w Teatrze Nowym zaśpiewali sopranistka Ewa Biegas i tenor o. Rafał Kobyliński, którym akompaniował Tadeusz Biegas. Wystąpili w programie znanych włoskich pieśni zatytułowanym „Dzień w Neapolu”.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma