Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nasz patron z Italii

Kamiliańskie wspólnoty i parafie w najbliższych dniach mają wielkie święto.

Kończy się rozpoczęty 14 lipca Rok Jubileuszowy 400. rocznicy śmierci św. Kamila de Lellis, założyciela zakonu kamilianów. Centralne uroczystości w naszej diecezji, połączone z odpustem, odbędą się 13 lipca w kościele św. Kamila w Zabrzu. Mszy św. o 12.15 przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec, obecny ma być też prowincjał kamilianów o. Arkadiusz Nowak.

– Zaczynamy w czwartek od Dnia Chorych, który zawsze poprzedza uroczystości odpustowe, i kończymy w tym roku w poniedziałek, gdy wypada dokładna data 400. rocznicy śmierci św. Kamila, który zmarł 14 lipca 1614 roku – mówi o. Wojciech Węglicki, proboszcz parafii św. Kamila w Zabrzu. – Naszą intencją będzie przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za obecność św. Kamila w życiu Kościoła, zakonu oraz za jego patronat nad chorymi, cierpiącymi, dziełami miłosierdzia, służbą zdrowia i środowiskami medycznymi. Chcemy dziękować za wszystkie łaski i za dar św. Kamila również dla naszego miasta, którego jest patronem. Stąd obecność władz miejskich i wojewódzkich na uroczystościach.

Po południu w niedzielę o 16.00 odbędą się nieszpory  z uczczeniem relikwii świętego oraz poświęceniem i błogosławieństwem krzyżyków św. Kamila. Niedzielne uroczystości poprzedzą szczególne dni modlitwy. W czwartek 10 lipca o 10.00 sprawowana będzie Msza św. dla chorych, połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia i błogosławieństwem lurdzkim, a później odbędzie się poczęstunek. Wieczorami od czwartku do soboty o 17.30 będzie nowenna do św. Kamila z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i rozważaniem. Podjęte zostaną tematy zaczerpnięte z Litanii do św. Kamila. Natomiast w dniu zakończenia Roku Jubileuszowego,14 lipca o 18.00, sprawowana będzie Msza św. dziękczynna z procesją z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Kamila.

Również w parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach obchody jubileuszowe potrwają kilka dni. Rozpoczną się we wtorek 8 lipca, a zakończą w niedzielę. – Szczególnie zapraszamy ludzi chorych, cierpiących i starszych, których św. Kamil jest patronem. Oprócz wspólnej modlitwy, zachęcam do udziału w spotkaniu towarzyskim po Mszy w czwartek o 10.00 – mówi o. proboszcz Roman Zając. – W piątek po Mszy wieczornej będziemy gościć teatr z Krakowa, który przedstawi spektakl przybliżający postać św. Kamila. Zapraszam też na Sumę odpustową w niedzielę o 10.30 i popołudniowy festyn, który zakończy się Apelem Jasnogórskim o 21.00.

Świętowanie przygotowuje parafia w Taciszowie, najmniejsza w diecezji, prowadzona przez kamilianów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy