Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zmiana w katowickim IPN

Dr Andrzej Drogoń został odwołany z funkcji dyrektora Oddziału IPN w Katowicach.

Odwołanie podpisał 26 czerwca prezes IPN dr Łukasz Kamiński. Instytut nie podał powodów tej decyzji. Rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk poinformował tylko, że od 1 lipca obowiązki dyrektora Oddziału IPN w Katowicach będzie pełnić Jan Baster, dotychczasowy zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN. Konkurs na nowego szefa oddziału ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach.

A. Drogoń kierował katowickim IPN przez 7 lat. Do jego zasług należy przeprowadzenie rozbudowy gmachu Instytutu przy ul. Józefowskiej. Dzięki temu w 2012 roku wszystkie piony katowickiego oddziału wprowadziły się do jednego budynku i dzisiaj działają w nowoczesnej siedzibie. Katowicki IPN w czasie, kiedy kierował nim A. Drogoń, zbudował mnóstwo programów, a w przestrzeni publicznej na Śląsku pojawiały się znakomite IPN-owskie wystawy. Dyrektorowi udało się też nawiązać współpracę z naukowcami spoza Instytutu.

A. Drogoń urodził się się 3 września 1958 r. w Strzyżowie. W czasie studiów współorganizował NZS na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1982 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji UŚ, gdzie następnie pracował. Odbył aplikację sędziowską. Jest autorem publikacji z zakresu historii ustroju, autonomii województwa śląskiego, systemów samorządowych, systemów prawno-politycznych, dziejów prokuratury w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • slezan84
    29.06.2014 21:46
    Centrala każe, to Katowice szczekają. Kolejny przykład instrumentalnego podejścia do naszego regionu. Dr Drogoń nie bał się prawdy mówiąc i pisząc o historii Górnego Śląska, przeciwieństwie do obozu nacjonalistyczno-prezydenckiego. Dlatego jego przedstawiciele nie podejmą wątku, bo Ślązakom głowy podnosić nie wolno.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma