Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zakonnica cofa wniosek o zawieszenie kary

Siostra Bernadetta, skazana na 2 lata pozbawienia wolności za przemoc w prowadzonym przez zakon boromeuszek ośrodku wychowawczym w Zabrzu, cofnęła wniosek o zawieszenie kary. Przesłała do sądu pismo, w którym przeprasza za swoje czyny. To kończy sprawę.

Zakonnica oświadczyła, że zażalenie cofnęła „w duchu skruchy” za to, co wydarzyło się w ośrodku.

Sąd Okręgowy w Gliwicach miał rozpoznawać w czwartek zażalenie s. Bernadetty na decyzję Sądu Rejonowego w Zabrzu, który w kwietniu nie zgodził się na zawieszenie jej kary, uznając, że nic nie wskazuje na to, aby w życiu skazanej zaszła jakaś metamorfoza. Boromeuszka od kilku tygodni przebywa już w więzieniu.

Nieoczekiwanie na początku posiedzenia pełnomocnik siostry mec. Michał Kelm poinformował, że jego klientka cofa zażalenie. Przesłała pismo, w którym przeprosiła wszystkich, którzy czują się przez nią pokrzywdzeni.

"Ze szczerego serca przepraszam wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób czują się pokrzywdzeni przeze mnie. Proszę o wybaczenie tych, których z mojego powodu dotknęło cierpienie, ból, czy poczucie zgorszenia. Przepraszam za wszystko, co w moim życiu kogokolwiek zraniło i proszę również Boga, aby mi przebaczył” - napisała skazana.

Jak wyjaśniła, zażalenie cofnęła "w duchu skruchy" za to, co wydarzyło się w kierowanym przez nią ośrodku. Dodała, że stan jej zdrowia nie jest najlepszy. „Moje cierpienie i trudności ofiaruję za tych wszystkich, których w jakikolwiek sposób skrzywdziłam” – dodała s. Bernadetta. Swoje oświadczenia zakończyła prośbą o modlitwę.

Prokurator stał na stanowisku, że pismo zakonnicy ma formalny brak, bo zostało podpisane przez „siostrę Bernadettę”, a nie nazwiskiem skazanej. Wniósł o uzupełnienie pisma i odroczenie do tego czasu posiedzenia. Sąd nie podzielił tych wątpliwości i zakończył sprawę już w czwartek.

"Siostra cofnęła zażalenie i na tym sprawa się kończy. Kara będzie wykonywana” - powiedziała rzeczniczka gliwickiego sądu sędzia Agata Dybek-Zdyń.

Mec. Kelm nie chciał mówić o motywach podjęcia takiej decyzji przez jego klientkę. Zapewnił, że była to inicjatywa samej s. Bernadetty i jej decyzja nie była dla niego zaskakująca. Kelm został obrońcą skazanej od 9 maja. „W tej chwili postanowienie się uprawomocniło, to oznacza, że wygasł z mocy prawa mój stosunek obrończy” – oświadczył.

W 2011 r. gliwicki sąd okręgowy skazał s. Bernadettę na bezwzględną karę dwóch lat więzienia. Zaostrzył wyrok sądu rejonowego, który wymierzył karę w zawieszeniu. Zakonnica jednak przez lata nie trafiała jednak do więzienia. Sąd odraczał jej karę po wnioskach, w których skazana powoływała się na stan zdrowia i wiek. Trafiła do niego dopiero po ostatnim orzeczeniu sądu w Zabrzu. Prokuratura oskarżyła ją m.in. o bicie podopiecznych i przyzwalanie na przemoc, także seksualną, między wychowankami. W czasie, gdy dochodziło do przemocy, s. Bernadetta była dyrektorką ośrodka.

« 1 »

Zobacz także

 • kim
  26.06.2014 11:53
  Cwana. Kary uniknąć się już nie da - ale na skrócenie wyroku po "wyrażeniu skruchy" liczyć będzie można. Cwana.
  Coś późna ta "skrucha". Jak przenoszona ciąża. Nic dobrego się z tego nie urodzi.
  doceń 0
 • Tak sobie
  26.06.2014 12:33
  Myślę, że to biedna kobieta, która pogubiła się w sztucznym, zakonnym świecie. Musiała się zmierzać z prawdziwymi problemami trudnych wychowanków i nie dała rady. Dobrze, że chce odsiedzieć swoje. Po wyjściu, jak każdy człowiek, będzie miała szansę zacząć na nowo. Powodzenia.
  doceń 2
 • Senior2
  26.06.2014 17:07
  kim - Ty jesteś niedowiarku.Wstąp do zakonu jako brat a uwidzisz życie zakonne,surowe,podporządkowane przełożonemu.Dopiero wtedy ocenisz postempowanie innych ludzi.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma