Nowy numer 38/2021 Archiwum

Znak nieustannej pomocy

Apelem Maryjnym wieczorem 21 czerwca rozpoczęły się w katedrze uroczystości związane z koronacją ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która odbędzie się jutro o godz. 12.30.

W sobotę o godzinie 21.00 obraz z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach został wprowadzony do katedry. Nabożeństwo poprowadzili ojcowie redemptoryści.

– Maryja dana nam jest przez Boga jako znak. Moment zwiastowania jest tym znakiem posługi Bogu i człowiekowi. Kiedy wypowiadając „tak”, in blanco podpisała się pod wszystkim, co miało się wydarzyć. Na wszystko: oto ja służebnica – powiedział bp Jan Wieczorek. Wspominał Nowennę Nieustanną, po raz pierwszy w Polsce odprawioną publicznie właśnie w gliwickim kościele redemptorystów.

Uczestniczył w niej jako gimnazjalista. – 23 stycznia 1951 roku ten znak został szczególnie dany wspólnocie tego miasta, Gliwicom. Aż do matury spieszyliśmy do tego kościoła co wtorek. Tam uczyłem się, jak prowadzić to nabożeństwo. Kiedy po studiach trafiłem do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej, gdzie proboszczem był bp Henryk Grządziel, wprowadziliśmy tę nowennę. Przyjeżdżali na nią ludzie z całego Opola – wspominał bp Wieczorek.

Podczas obchodzonego w parafii redemptorystów w 2011 roku 60-lecia Nieustannej Nowenny, jako ówczesny biskup gliwicki zachęcał do podjęcia starań o koronację obrazu. Bo myśl o tym wśród redemptorystów i czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy związanych z tym miejscem była od dawna.

W niedzielę, 22 czerwca, odbędzie się koronacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i biskupa gliwickiego Jana Kopca. Eucharystia w katedrze rozpocznie się o godz. 12.30, a po niej wyruszy procesja z obrazem do kościoła redemptorystów.

Znak nieustannej pomocy   Modlitwa przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mira Fiutak /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama