Nowy numer 33/2018 Archiwum

Znak nieustannej pomocy

Apelem Maryjnym wieczorem 21 czerwca rozpoczęły się w katedrze uroczystości związane z koronacją ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która odbędzie się jutro o godz. 12.30.

W sobotę o godzinie 21.00 obraz z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach został wprowadzony do katedry. Nabożeństwo poprowadzili ojcowie redemptoryści.

– Maryja dana nam jest przez Boga jako znak. Moment zwiastowania jest tym znakiem posługi Bogu i człowiekowi. Kiedy wypowiadając „tak”, in blanco podpisała się pod wszystkim, co miało się wydarzyć. Na wszystko: oto ja służebnica – powiedział bp Jan Wieczorek. Wspominał Nowennę Nieustanną, po raz pierwszy w Polsce odprawioną publicznie właśnie w gliwickim kościele redemptorystów.

Uczestniczył w niej jako gimnazjalista. – 23 stycznia 1951 roku ten znak został szczególnie dany wspólnocie tego miasta, Gliwicom. Aż do matury spieszyliśmy do tego kościoła co wtorek. Tam uczyłem się, jak prowadzić to nabożeństwo. Kiedy po studiach trafiłem do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowej Wsi Królewskiej, gdzie proboszczem był bp Henryk Grządziel, wprowadziliśmy tę nowennę. Przyjeżdżali na nią ludzie z całego Opola – wspominał bp Wieczorek.

Podczas obchodzonego w parafii redemptorystów w 2011 roku 60-lecia Nieustannej Nowenny, jako ówczesny biskup gliwicki zachęcał do podjęcia starań o koronację obrazu. Bo myśl o tym wśród redemptorystów i czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy związanych z tym miejscem była od dawna.

W niedzielę, 22 czerwca, odbędzie się koronacja ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i biskupa gliwickiego Jana Kopca. Eucharystia w katedrze rozpocznie się o godz. 12.30, a po niej wyruszy procesja z obrazem do kościoła redemptorystów.

Modlitwa przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy   Modlitwa przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mira Fiutak /GN


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma