W czwartek rozpoczęło się triduum modlitewne w kościele redemptorystów w Gliwicach. W niedzielę koronacja obrazu w katedrze przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i biskupa gliwickiego Jana Kopca.
Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego jest czczona w Gliwicach od dziesięcioleci. Właśnie przed tym obrazem w kościele redemptorystów, 63 lata temu została po raz pierwszy w Polsce odprawiona publicznie Nieustanna Nowenna. We wtorek, 23 stycznia 1951 roku. Już w maju, ze względu na liczbę uczestników, odprawiane były dwie nowenny. A kilka lat później nawet pięć razy w ciągu dnia.
– Związane to było na pewno z postacią o. Stanisława Szczurka, rektora gliwickiego klasztoru redemptorystów, który pochodził ze Wschodu i był wielkim czcicielem Matki Bożej Nieustającej Pomocy – mówi o. Piotr Świerczok, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. – Do tego dochodził klimat, który powstał tu po wojnie. To wymieszanie ludzi ze wschodu, z zachodu. I każdy w tym czasie potrzebował tej pomocy. Ludzie byli doświadczeni, okaleczeni. Wojna wszystkich poraniła i ten klimat był właściwy dla takiego nabożeństwa. Ale też wierzę, że zadziałał Duch Święty i postanowiono to nabożeństwo tutaj wprowadzić. I owoce są bardzo dobre – dodaje.
Ikona czczona w Gliwicach jest wierną kopią tej, która znajduje się w kościele redemptorystów pw. Najświętszego Odkupiciela i św. Alfonsa Liguori w Rzymie.
Redemptoryści przybyli do Gliwic w 1921 r. a wraz z nimi, dwa lata później, dotarł tu obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przed wojną powstało też Arcybractwo Matki Bożej Nieustającej Pomocy, rozwiązane w 1949 roku. Jego działalność została wznowiona w 2000 roku.
Korony dla obrazu Matki Bożej pobłogosławił papież Franciszek w listopadzie ub. r. w Rzymie Mira Fiutak /GN Myśl koronacji była od dawna, ale mocniej powróciła w czasie obchodzonego w 2011 roku 60-lecia Nieustannej Nowenny. Podjęto więc modlitwę, a później ogłoszono, że zbierane są dary na korony dla ikony Matki Bożej. Odpowiedź ludzi była błyskawiczna. W specjalnie wydanej przed koronacją księdze zapisanych jest ponad 250 darczyńców.
Często to były bardzo osobiste dary, pamiątkowe obrączki, pierścionki, złote łańcuszki. Z prawie każdym przedmiotem wiąże się jakąś osobista historią. – Zwykle przekazywaniu ich towarzyszyły słowa: jesteśmy czcicielami Matki Bożej Nieustającej Pomocy i chcemy to ofiarować na korony – wspomina o. Świerczok. Wśród ofiarowanych przedmiotów jest też bardzo stara obrączka z 1876 roku. Nie została przetopiona, zostanie jako wotum umieszczona obok obrazu.
Korony zaprojektował i wykonał Andrzej Bandkowski, artysta plastyk z pracowni autorskiej BAS we Wrocławiu. 13 listopada ubiegłego roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra papież Franciszek pobłogosławił korony dla gliwickiego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zawiózł je tam, razem z proboszczami z dekanatu Gliwice, o. Piotr Świerczok.
Przygotowania do uroczystości koronacji trwają już w parafii od miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła się peregrynacja kopii ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do marca obraz trafił do ponad 400 rodzin, nie tylko z tej parafii. 22 kwietnia rozpoczęła się 9-tygodniowa nowenna przed uroczystością koronacji.
Program uroczystości:
- W czwartek Bożego Ciała – rozpoczęcie triduum przygotowującego do koronacji - w kościele redemptorystów w czasie wszystkich Mszy św. kazania przygotowujące do uroczystości.
- W piątek i sobotę o godz. 8.00 i 18.30 w kościele redemptorystów Msza św. z kazaniem przygotowującym do uroczystości.
- W sobotę, 21 czerwca o godz. 21.00 wprowadzenie ikony do katedry połączone z apelem maryjnym – przewodniczy bp Jan Wieczorek.
- W niedzielę, 22 czerwca o godz. 12.30 w katedrze Msza i koronacja obrazu przez kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Kopca. Po niej procesja do kościoła redemptorystów.
- We wtorek, 24 czerwca pierwsza, uroczysta nowenna przy koronowanej ikonie.
Poniżej do pobrania odezwa bpa Jana Kopca zapraszająca na koronację obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.