Nowy numer 21/2023 Archiwum

Muzyka w Starym Opactwie

W niedzielę rozpoczyna się 19. edycja znanego festiwalu w Rudach.

- Gromadzimy się na muzycznych spotkaniach w bazylice rudzkiej, bo istnieje muzyka oraz istnieją Rudy ze swoją cysterską przepiękną historią, zatrzymaną w sanktuarium Matki Boskiej Pokornej – wyjaśnia ideę festiwalu ks. Bogdan Kicinger, jej organizator.

Kolejna edycja „Muzyki w Starym Opactwie” rozpocznie się 25 maja o 17.00 tradycyjnym koncertem dyplomantów Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia i Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Festiwal z udziałem zaproszonych artystów potrwa jak zwykle do października. Jego charakter polega na łączeniu wiary z muzyką, artyzmu z szacunkiem dla sacrum. To nie tylko możliwość zapoznania się z cennymi dziełami muzyki religijnej, ale możliwość refleksji i modlitwy w pięknym wnętrzu pocysterskiego kościoła.

– Koncerty nawiązywać będą do wielkich tradycji rudzkiego opactwa, szczególnie do kultury liturgii i jej służebnicy – muzyki – zapowiada ks. B. Kicinger. Przypomina przy tym, że sanktuarium rudzkie i jego otoczenie inspiruje także do powstawania nowych dzieł. Największym z nich jest „Oratorium Rudzkie”, którego prawykonanie odbyło się w rudzkiej bazylice 23 października 2011 roku.

Terminy koncertów i wykonawcy: 25 maja – dyplomanci DSO II stopnia i SMK w Gliwicach, 29 czerwca – Katarzyna Mazurek – organy (Gliwice), 27 lipca – Mariola Brzoska – organy (Zawada Książęca, Gliwice), 31 sierpnia – Brygida Tomala – organy (Babice, Katowice), 28 września – Zuzana Zahradniková – organy (Rużomberok, Słowacja), 19 października – Chór i zespół instrumentalny parafii świętej Anny w Babicach, kwartet smyczkowy „Altra volta”, Klaudia Romek – sopran i Brygida Tomala – pozytyw.

Koncerty rozpoczynają się o 17.00. Wcześniej, o 16.00, w bazylice sprawowana jest Msza św.                    


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast