Nowy numer 42/2019 Archiwum

Co dalej z Muzeum Górnośląskim?

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach poinformowało, że rozpoczęły się konsultacje społeczne w związku z planami połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Konsultacje mają pomóc przedstawić projekt statutu Sejmikowi Województwa Śląskiego, a następnie przekazać go do uzgodnienia Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest współorganizatorem Muzeum Śląskiego - powiedział Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Konsultacje społeczne adresowane są do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, osób prawnych, kościołów oraz związków wyznaniowych. Termin ich zakończenia mija 20 maja.

Plany połączenia dwóch prestiżowych placówek kulturalnych wzbudzają niepokój i kontrowersje wśród pracowników Muzeum Górnośląskiego, a także władz Bytomia. Muzealnicy wystosowali list protestacyjny. "Zdecydowanie protestujemy przeciwko włączeniu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w strukturę Muzeum Śląskiego w Katowicach, czy też każdej innej formie likwidacji łączącej się z utratą jego historycznej tożsamości" - czytamy w liście. Można go przeczytać i podpisać na stronie internetowej: www.obronamuzeum.pl. Do tej pory protest podpisało ponad 1,2 tys. osób z kraju i zagranicy.

Muzeum Górnośląskie jest jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych w województwie śląskim. Na jego utrzymanie przeznaczono w 2014 roku ponad 3 mln zł.

Nasza sonda: Kto skorzysta na połączeniu Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego z siedzibą w Bytomiu?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL