Co dalej z Muzeum Górnośląskim?

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach poinformowało, że rozpoczęły się konsultacje społeczne w związku z planami połączenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Konsultacje mają pomóc przedstawić projekt statutu Sejmikowi Województwa Śląskiego, a następnie przekazać go do uzgodnienia Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest współorganizatorem Muzeum Śląskiego - powiedział Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Konsultacje społeczne adresowane są do organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, osób prawnych, kościołów oraz związków wyznaniowych. Termin ich zakończenia mija 20 maja.

Plany połączenia dwóch prestiżowych placówek kulturalnych wzbudzają niepokój i kontrowersje wśród pracowników Muzeum Górnośląskiego, a także władz Bytomia. Muzealnicy wystosowali list protestacyjny. "Zdecydowanie protestujemy przeciwko włączeniu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w strukturę Muzeum Śląskiego w Katowicach, czy też każdej innej formie likwidacji łączącej się z utratą jego historycznej tożsamości" - czytamy w liście. Można go przeczytać i podpisać na stronie internetowej: www.obronamuzeum.pl. Do tej pory protest podpisało ponad 1,2 tys. osób z kraju i zagranicy.

Muzeum Górnośląskie jest jedną z najstarszych i największych placówek muzealnych w województwie śląskim. Na jego utrzymanie przeznaczono w 2014 roku ponad 3 mln zł.

Nasza sonda: Kto skorzysta na połączeniu Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego z siedzibą w Bytomiu?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..