Nowy numer 3/2019 Archiwum

Jan Paweł II. Pielgrzym

Premiera oratorium odbędzie się 2 maja na pl. Sobieskiego w Bytomiu.

Najpierw, o 16.00 rozpocznie się koncert muzyki religijnej w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” pod batutą Józefa Słodczyka. Bezpośrednio po ich występie, ok. 17.30 zabrzmią pierwsze dźwięki oratorium. Utwór został przygotowany przez band „Wziemięwzięci” pod dyrekcją Michała T. Malickiego (kompozytor), solistów, wspomnianą Orkiestrę Dętą „Bytom” oraz chóry „Harmonia” i „Kolejarz” z Tarnowskich Gór.

Oratorium składa się z 16 scen, a każda z nich z fragmentu narracyjnego, songu, czyli elementu muzycznego, i interludiów scalających dwa powyższe. Tekst, napisany przez Jana Drechslera, opiera się na nauczaniu papieża, szczególnie na kwestiach związanych z miłością i pojednaniem, a także zawiera liczne nawiązania do jego życia. Tematykę poszczególnych części opisują już tytuły, np. "Santo subito', "Papieska litania do Ojczyzny", "Boskie góry" czy "Pieśń do Ducha Świętego". Mimo że nazwa dzieła – oratorium – wskazuje raczej na klasyczną formę, muzyka będzie bardzo zróżnicowana – od bluesa, przez gospel, pop aż do rocka. Autorzy chcieli bowiem, by ich utwór trafił do szerokiej publiczności, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Producentem oratorium jest Marek Klementowski, przy udziale ks. Bartosza Podhajeckiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy