Figura św. Michała Archanioła peregrynuje w tych dniach po parafiach diecezji gliwickiej. To kopia tej, która znajduje się w grocie w Gargano.
28 i 29 kwietnia figura jest w parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Gliwicach. 24-godzinne czuwanie rozpoczęło się wieczorną Eucharystią, którą odprawiali księża z całego dekanatu, którzy spotkali się na konwencie wielkanocnym. – Przychodzą do ciebie zniewoleni różnymi więzami i doświadczeniami, chorzy i cierpiący, wszyscy potrzebujący pomocy – powiedział proboszcz ks. Henryk Gerlic, kiedy figura stanęła w kościele. – Ty jesteś tym, który orężem zwyciężyłeś szatana, po to, byśmy zło w sobie i wokół siebie pokonali. Ale pokonali dobrocią, w miłości. Pokonali zwycięstwem nad złem w nas samych – dodał.
– Jak trudno uwierzyć w ten świat, którego nie widzimy ludzkimi oczami, nie możemy dotknąć ręką, a który realnie istnieje – powiedział w kazaniu michalita, ks. Robert Ryndak, referent powołaniowy zgromadzenia św. Michała Archanioła. – Ten czas, który się rozpoczyna możemy określić jako podstawowy, szybki kurs języka anielskiego. W czasie tej peregrynacji będziemy pragnęli na nowo uzmysłowić sobie, że jest ktoś posłany po to, bo nas ochraniać i by walczyć o Boga w nas – dodał.
Figura św. Archanioła Michała z sanktuarium na Monte Sant' Angelo, na półwyspie Gargano, znajduje się w grocie skalnej. Mówi się, że to jedyna bazylika na świecie niepoświęcona ludzką ręką. A przez tego, który sam wybrał to miejsce i poświęcił, co w jednym z objawień oznajmił Archanioł Michał. – Dokonują się tam niesamowite rzeczy, są przebaczane grzechy i wysłuchiwane modlitwy – mówił w Gliwicach ks. Ryndak. Przyjeżdżają tysiące pielgrzymów, ale też ciekawi tego miejsca turyści. I często tak bywa – opowiadają michaelici, którzy pracują w sanktuarium – że siadają przed figurą Michała Archanioła, odkładają aparaty fotograficzne, a potem podchodzą do konfesjonału. – I zostawiają tam kilka, a czasem kilkadziesiąt lat grzesznego życia. I wychodzą stamtąd uzdrowieni – mówił ks. Ryndak.
Ks. Robert Ryndak przekazuje ks. Henrykowi Gerlicowi koronę figury św. Michała Archanioła Mira Fiutak /GN To miejsce, gdzie objawia się moc Boga i realność istniejącego w świecie zła. Jeden z napotkanych podczas peregrynacji księży opowiadał o pielgrzymce do tego sanktuarium. Jak w czasie Eucharystii w bazylice, gdy kapłan podniósł Ciało Chrystusa, rozległ się przeraźliwy krzyk: „On tu jest”, a potem, przy podniesieniu kielicha usłyszeli: „Nazarejczyk tu jest”. Z ust osoby naznaczonej tragiczną przeszłością – przekleństwem rodziców, kontaktami z grupami satanistycznymi. Wtedy z niezwykłą mocą dotarła do niego realność obecnego w świecie zła, ale też najbardziej realna obecność Chrystusa w Eucharystii. – Jeżeli zły duch wbrew sobie to mówi, to czy ja nie powinienem wierzyć w to z jeszcze bardziej niewzruszoną wiarą – stwierdził.
– Św. Michał Archanioł, który samym sobą mówi „któż jak Bóg”, pokazuje także, że istnieje zło, które pragnie nas od Boga oddalić. Ale nie jesteśmy skazani na porażkę, chociaż szatan chce nam to wmówić, że jesteśmy sami. To nieprawda, bo Archanioł Michał staje po naszej stronie, by w imieniu Boga nas ochraniać i bronić – powiedział ks. Robert Ryndak. W czasie peregrynacji jest możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła, co wiąże się m. in. z odmawianiem modlitwy ułożonej przez papieża Leona XIII „Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce…”. – To jest znak, że Bóg jest blisko i że chroni nas sam Michał Archanioł – mówi michalita.
Peregrynacja figury św. Michała Archanioła po Polsce trwa od kwietnia ubiegłego roku. Początkowo miała być związana tylko z michalickimi palcówkami, ale szybko okazało się, że zgłasza się wiele innych parafii, które chcą ją przyjąć.
W diecezji gliwickiej w ostatnich dniach figura była w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach, NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy, św. Wojciecha w Zabrzu, a po parafii św. Michała odwiedzi jeszcze 29-30 kwietnia parafię św. Mikołaja w Lublińcu, 30 kwietnia - 1 maja parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gliwicach Bojkowie, 1-2 maja parafię Dobrego Pasterza w Górkach Śląskich. A 9-11 maja będzie w parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach, w sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
Modlitwa przy figurze św. Michała Archanioła Mira Fiutak /GN