Gliwicki

Z ziemi polskiej do Włoch

Pokolenie JPII istnieje. Jego częścią są uczniowie gimnazjum w Świerklańcu.

To pierwsza w diecezji gliwickiej szkoła, której nadano imię papieża Jana Pawła II. Teraz przygotowuje się do obchodów kanonizacji, które dla uczniów i ich opiekunów zakończą się podróżą do Rzymu. Nie będzie to jednak pierwsza taka podróż. Gimnazjum od kilku lat organizuje cykl wyjazdów pod nazwą „Śladami Jan Pawła II”. Tegoroczny będzie jednak wyjątkowy.

- Najpierw pielgrzymowaliśmy za życia papieża, potem odwiedziliśmy Rzym, gdy był chory, kolejny raz byliśmy w czasie, kiedy odszedł, a teraz jedziemy, gdy będzie już świętym. Społeczności szkolnej dane jest przeżywać te wszystkie kluczowe etapy ostatnich kilkunastu lat w bliskości z Watykanem, z Rzymem, ze swoim patronem - mówi Brygida Sell, wicedyrektor gimnazjum.

Majowy wyjazd

Inicjatorami pokanonizacyjnego wyjazdu są sami uczniowie. Pod koniec września przyszli do dyrektora Marka Kubicy, by powiedzieć, że ostatni wyjazd do Rzymu odbył się już jakiś czas temu i teraz na nich kolej.

Ponieważ są już w ostatniej klasie gimnazjum, a poprzednia pielgrzymka była już cztery lata wcześniej, stwierdzili, że najwyższy czas ją powtórzyć. Intensywne przygotowania trwają, a wyjazd odbędzie się od 5 do 10 maja. Weźmie w nim udział 39 uczniów, głównie klas drugich i trzecich oraz 5 opiekunów. Zwłaszcza dla trzecioklasistów jest to czas wyjątkowy, bo kilka dni wcześniej będą pisać egzamin gimnazjalny.

- Będzie to podziękowanie, odpoczynek i nagroda za czas, jakim było gimnazjum, ale i chwila, aby pomodlić się za wyniki egzaminów - mówi Wiktoria Pawlik, uczennica III klasy. - Niektórzy nie chcieli jechać, rodzice ich namówili, a teraz im za to dziękują - dodaje. - Im bliżej tego wydarzenia, tym bardziej się cieszę - mówi z kolei Marcin Markefka, uczeń III klasy.

Podróż w czasie

Emocje zapewne będą jeszcze potęgować uroczystości zaplanowane z okazji kanonizacji w kościele parafialnym w Świerklańcu. Rozpoczną się uroczystą Mszą św. 28 kwietnia o 12.00. Po niej odbędzie się koncert chóru szkolnego, przeplatany prezentacją multimedialną oraz fragmentami z filmu „Świadectwo”.

- Ma to być przypomnienie postaci Jana Pawła II, tego co było w jego życiu ważne, będzie to taka podróż w czasie - wyjaśnia Barbara Odoj, nauczycielka zaangażowana w przygotowania. Pieśni mają obrazować życie Jana Pawła II, nawiązywać do jego nauki i lat młodzieńczych. Kluczowym momentem będzie wykonanie „Barki”, ulubionej pieśni papieża, a zarazem hymnu szkoły.

Dzień wcześniej, również w kościele, zostanie otwarta wystawa zdjęć pt. „Nasze świadectwo, słowa urzeczywistniamy poprzez czyny”. Działalność gimnazjum, taka jak szkolny wolontariat, koło teatralne czy osiągnięcia sportowe i naukowe będzie przedstawiona w zestawieniu z cytatami z Jana Pawła II.

Z honorem w życie

Myśl papieża obecna jest tutaj nie tylko od święta. „Wymagajcie od siebie nawet, gdy nikt od was nie będzie wymagał” - to hasło przewodnie szkoły, zamieszczone w Kodeksie Honorowym Ucznia Gimnazjum im. Jana Pawła II. - Kodeks ten to nie są tylko puste słowa, realizujemy go na co dzień - zgodnie podkreślają uczniowie.

- Ksiądz katecheta czę Z ziemi polskiej do Włoch   Budynek Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu Magdalena Kielnar sto nam o tym przypomina - mówi Wiktoria Pawlik. - Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli odwiedzić grób Jana Pawła II, ale mamy też nadzieję spotkać się na audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem - dodaje. - Obecność na placu św. Piotra to będzie wielkie przeżycie - mówi Maciej Mycielski, również uczeń III klasy.

Dyrekcja szkoły z nauczycielami, uczniami i ich rodzicami wyczekują wydarzeń, które przed nimi. Przygotowanie uroczystości w Świerklańcu i wyjazd do Rzymu to nie lada wyzwania, zarówno organizacyjne, jak i duchowe. - Taki patron zobowiązuje, ale i pomaga - mówi Marek Kubica, dyrektor szkoły. - Po prostu czuwa nad nami - podkreśla wicedyrektor.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.