Nowy numer 42/2019 Archiwum

Boromeuszki przepraszają

"Chcemy wyrazić głęboki ból i przeprosić za cierpienie wielu osób oraz za sytuację zaistniałą wokół specjalnego ośrodka wychowawczego w Zabrzu" - napisała s. Claret Król, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w oświadczeniu przesłanym KAI w sprawie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Zabrzu.

Siostry boromeuszki podkreślają, że podjęły się różnorakich działań naprawczych w Ośrodku, a zakonnice obarczone odpowiedzialnością za niewłaściwe postępowanie już poniosły surowe konsekwencje, co równocześnie nie wyklucza wymierzenia kary przez sąd. Władze Zgromadzenia zapewniają o pełnej współpracy z organami państwowymi w tej sprawie.

„Zrobimy wszystko, co w naszej ludzkiej mocy, aby do podobnych zdarzeń nigdy nie dopuścić i z tym większą gorliwością troszczyć się o najwyższe standardy pomocy dzieciom i troski o ich wychowanie” – piszą siostry boromeuszki w specjalnym oświadczeniu.

Poniżej pełna treść oświadczenia.

„Chcemy wyrazić głęboki ból i przeprosić za cierpienie wielu osób oraz za sytuację zaistniałą wokół specjalnego ośrodka wychowawczego w Zabrzu.

Dziejące się wokół Ośrodka wydarzenia są głęboką raną nie tylko dla naszego Zgromadzenia, ale także dla całego Kościoła i dla wielu osób, dla których sytuacja ta jest gorsząca. Dlatego pragniemy przeprosić także za grzech zgorszenia.

Po rozpoczęciu śledztwa władze Zgromadzenia rozważały możliwość likwidacji Ośrodka jednak z wielu względów zdecydowały się na podjęcie różnorakich i rozlicznych działań naprawczych: wymianę całego personelu, zmniejszenie liczby dzieci, restrukturyzację i przebudowę ośrodka.

Siostry obarczone odpowiedzialnością za zaniedbania i niewłaściwe postępowanie już poniosły surowe konsekwencje. Nie wyklucza to wymierzenia kary przez sąd. Władze Zgromadzenia zapewniają o pełnej współpracy z organami państwowymi.

Siostry odpowiedzialne za sytuację w ośrodku zostały odsunięte od kontaktów z dziećmi i młodzieżą.

Zrobimy wszystko, co w naszej ludzkiej mocy, aby do podobnych zdarzeń nigdy nie dopuścić i z tym większą gorliwością troszczyć się o najwyższe standardy pomocy dzieciom i troski o ich wychowanie. Pomimo naszych ludzkich słabości, od których nie jesteśmy wolne, pragniemy jak najlepiej służyć potrzebującym i na wielu płaszczyznach to czynimy.

s. Claret Król
Przełożona Generalna

Zabrze, dnia 25.04.2014”

« 1 »

Zobacz także

 • Tak sobie
  26.04.2014 23:34
  Pewnie w ośrodku nie najlepiej się działo. Myślę jednak też o wychowaniu zakonnic, które pewnie posłusznie chciały prowadzić ten zakonny ośrodek. Nawet jeśli nie dawały sobie rady. Czy w klasztorach uczy się już młode zakonnice, że w takich sytuacjach trzeba powiedzieć przełożonym "nie"?
 • Utu
  27.04.2014 13:27
  Owszem, zakonnice nie podołały trudnemu zadaniu. Inna rzecz, że tam gdzie świeckie społeczeństwo nie może, nie chce, nie widzi potrzeby - tam "zakonnice pośle" Często bez koniecznego wsparcia i nakładów finansowych, na żywioł. Tak dzieje się również w wielu innych trudnych profesjach. A gdy stanie się coś złego, to wtedy państwo pokazuje, jakie jest silne i bezkompromisowe. Jak sprawnie i szybko działa. Czasami możemy odnieść wrażenie, że tylko sądownictwo w Polsce jest bez zarzutu. Śmiechu warte....
 • aaa
  28.04.2014 13:17
  Do wszystkich oburzonych, w świeckich placówkach typu dom dziecka, nie koniecznie poprawczak, z kadrą po odpowiednich uczelniach i praktykach też nie rzadko dochodziło do takich zdarzeń, nawet do gorszych, bo do przypadków pedofilii między kadrą a wychowankami.
  A w niektórych poprawczakach przemoc między wychowankami to norma. Oczywiście nikt nie broni siostry, która źle postępowała, ale chyba media próbują sugerować, że gwałty między wychowankami i przemoc działy się tylko w tym jednym ośrodku. Może dla równowagi podać skale tego zjawiska w poprawczakach, z wyszczególnieniem placówek zajmujących się mocno zdemoralizowaną młodzieżą. I wyroki, które zapadły.
  doceń 10
 • fyah pon dem
  12.04.2015 15:02
  Przeprosiny i obietnica reformy to jedno, a osobista odpowiedzialność zwyrodniałej Bernardetty to osobna kwestia i nie widzę powodu, by miała tego uniknąć w zakresie prawa obowiązującego w Polsce. 2 lata to i tak śmieszny wyrok wobec ilości paskudztw, jakich się dopuściła oraz wobec tego jak idzie teraz w zaparte. A gdzie jej śluby czystości czy inne, piękne deklaracje????

  A na przyszłość i by obietnica naprawy nie była pustą, żeby nie dochodziło do nomen omen, piekielnych scen w placówkach kościelnych, warto rozważyć reformę patogennej doktryny, nadającej wyjątkowe role "pasterzy" zwykłym, pogubionym ludziom, nie radzącym sobie z własną seksualnością, skrywaną sutannami czy habitami a zajmującymi autorytatywną manipulacją życiem innych ludzi!!! Skoro im modlitwa nie pomaga zachować zdrowia emocjonalnego we wstrzemięźliwości, to ta cała doktryna jest fikcją.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL