Nowy numer 24/2021 Archiwum

Jan Paweł II na „podziemnych” znaczkach

W piątek, 25 kwietnia zostanie otwarta wystawa filatelistyczna w Gliwicach.

Wystawa zatytułowana jest „Jan Paweł II na znaczkach Poczty Podziemnej”. Pokazane zostaną na niej znaczki emitowane w okresie stanu wojennego, które nie pojawiały się w oficjalnym obiegu. Ich rola była zupełnie inna – propagandowa i edukacyjna. Oprócz tego były też formą cegiełek, z których dochód przeznaczany był na wsparcie działań opozycji.

Znaczki drukowane były w konspiracji. Zwykle proste i wykonane na słabym papierze, ale zdarzały się też egzemplarze o bogatszej formie graficznej. Wśród różnorodnej tematyki znaczków Poczty Podziemnej były również religijne, zazwyczaj poświęcone Janowi Pawłowi II. I właśnie te można będzie zobaczyć na gliwickiej wystawie. Zapraszają na nią Miejska Biblioteka Publiczna i Klub Zainteresowań Polskiego Związku Filatelistów „Gliwicki Klub Kolekcjonerów”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17.00 w sali wystawowej MBP ( pl. Inwalidów Wojennych 3). Wystawa będzie czynna do 30 maja.
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.